لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

وزیر زن وعده ای که محقق نشد؛ روحانی سه زن را به عنوان دستیار و معاون منصوب کرد


از راست لعیا جنیدی، شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار
از راست لعیا جنیدی، شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار

در حالیکه انتقادها از حسن روحانی برای معرفی نکردن وزیر زن برای کابینه دولت جدید بالا گرفته، رئیس جمهوری ایران سه زن را سمت معاونت و دستیار خود منصوب کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۸ مرداد نوشت که حسن روحانی معصومه ابتکار را به عنوان معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، لعیا جنیدی را به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهوری و شهیندخت مولاوردی را به عنوان دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی منصوب کرد.

خانم ابتکار که معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بود، جانشین مولاوردی در معاونت امور زنان و خانواده شد. شهیندخت مولاوردی جانشین الهام امین زاده دستیار پیشین حقوق شهروندی شد. همچنین خانم جنیدی نیز جانشین مجید انصاری در معاونت امور حقوقی دولت شد.

حسن روحانی هنوز روسای سازمان‌های محیط زیست و میراث فرهنگی را معرفی نکرده است اما در صورت انتصاب مدیران مرد به ریاست این سازمان‌ها به جای خانم‌ها ابتکار و احمدی‌پور، تعداد زنان دولت دوم حسن روحانی از زنان دولت نخست کمتر خواهد شد.

با وجود اینکه حامیان حسن روحانی در ماههای اخیر از او خواسته بودند که در دولت خود نقش بیشتری به زنان بدهد و وزیر زن به مجلس معرفی کند، با اعلام نام وزرای پیشنهادی مشخص شد که هیچ وزیر زنی در میان وزرای دولت روحانی حضور ندارد.

تا کنون تنها وزیر زن در دولت‌ پس از انقلاب اسلامی، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت احمدی نژاد بوده است.

روحانیون سنتی و نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی به طور معمول مخالفت حضور زندان در سمت‌های مدیریتی هستند.

زنان در ایران تاکنون به دلیل تفسیر شورای نگهبان از واژه «رجل سیاسی» در قانون اساسی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نیز محروم بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG