لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

فیروزآبادی ویلای مصادره ای از خانواده پهلوی را تخلیه کرد؛ ابهام درباره ویلاهای خاتمی و فلاحیان


علی فیروزآبادی
علی فیروزآبادی

در حالیکه حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعلام کرده که ویلای مصادره ای را تخلیه کرده است، هنوز از سرنوشت دیگر خانه‌های مصادره‌ای که در اختیار دیگر مسئولان حکومتی از جمله علی فلاحیان و محمد خاتمی بوده، خبری نیست.

حسن فیروزآبادی در پی جنجال بر سر ویلای ۱۰ هزار متری مصادره ای متعلق به خاندان پهلوی که در اختیار او قرار گرفته بود، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد که این ویلا را تخلیه کرده و در همین روز تحویل داده است.

او نوشت که کارشناسان ستاد اجرایی فرمان امام برای نقشه‌برداری و کارشناسی ابعاد مختلف محل فعال بودند و سه‌شنبه بعد از ظهر مقدمات تحویل گرفتن محل مذکور پایان رسید.

او همچنین گفت که دستور تخلیه محل را پس از تماس با دفتر نظامی آیت الله خامنه ای دریافت کرد.

اعلام تخلیه این ویلا در حالیست که از سرنوشت بسیاری از بناهای مصادره شده خانواده سلطنتی ایران و چهره‌های سرشناس پیش از انقلاب، که در اختیار مقام‌های پیشین و کنونی ایران قرار گرفت، خبری در دست نیست.

یکی از این بناها، ویلای علی فلاحیان وزیر اطلاعات پیشین جمهوری اسلامی در منطقه پل رومی تهران است، که به گفته یکی از خبرنگاران، آقای فلاحیان آن ویلا را «غنیمت جنگی مسلمانان» خوانده بود.

در پی انتشار خبرهای مربوط به املاک مصادره ای، برخی از کاربران در توئیتر نوشتند املاکی در شمال تهران که در اختیار محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی قرار گرفت، از املاک مصادره ای پس از انقلاب بوده است.

کاربری در توئیتر نوشته است که ماجرای مصادره پس از انقلاب با پیام آیت الله خمینی آغاز شد، که دستور مصادره اموال خاندان پهلوی و اطرافیان آنها را «به نفع مستمندان و کارگران» صادر کرد.

این در حالیست که این املاک هم اکنون در اختیار تعدادی از مقامات و نهادهای حکومتی قدرتمند قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG