لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

جنجال بر سر استفاده فیروزآبادی از ویلای مصادره شده خانواده سلطنتی در لواسان


حسن فیروزآبادی(سمت چپ) در کنار آیت الله خامنه ای و فرمانده سپاه
حسن فیروزآبادی(سمت چپ) در کنار آیت الله خامنه ای و فرمانده سپاه

حواشی درباره استفاده یک مقام ارشد نظامی سابق از یکی از استراحتگاه های حکومت پهلوی در لواسان، با واکنش او مواجه شد. در پی اعتراض‌هایی به حسن فیروزآبادی رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر تخلیه نکردن یک ویلای مصادره‌ای، این مقام نظامی اعلام کرد که هیچ دستگاه رسمی دستور تخلیه این ویلا را نداده است.

حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۲۹ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ویلای مصادره ای تحت اختیار او یک ساختمان مخروبه معمولی با ۴ اتاق بوده که از ۲۲ سال پیش به دستور آیت الله خامنه‌ای به او تحویل شده و به عنوان دفتر فوق سری رئیس ستادکل استفاده می‌شد.

موضوع این ویلا پس از آن مورد توجه قرار گرفت که دو روز پیش یک تشکل اصولگرا به نام جنبش عدالتخواه دانشجویی اعلام کرد آقای فیروزآبادی از پس دادن «ویلای ۱۰ هزار متری که ساکن آن است»، خودداری کرده است.

این تشکل اعلام کرده است که پلیس حکم قوه قضائیه را برای تخلیه این ویلا اجرا نکرده است. از سوی دیگر، علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس هم اعلام کرد که دستور رهبر جمهوری اسلامی برای تخلیه این ویلا اجرا نشده است.

ویلای مصادره‌ای

ویلای مورد بحث که گفته می‌شود پیش از انقلاب به خاندان سلطنتی ایران تعلق داشته است، در منطقه لواسان در شمال تهران قرار دارد.

پس از انقلاب املاک و اموال خانواده سلطنتی، وابستگان آنها و برخی از چهره های شناخته شده مصادره شد و توسط نهادهای مختلف از جمله بنیاد مستضعفان به طور رایگان به مقام‌ها و نهادهای انقلابی تحویل داده شد.

اگر چه مشاور نظامی آیت الله خامنه‌ای این ویلا را ساختمانی مخروبه، زیر سقف شیروانی با چهار اتاق خوانده است، اما تشکل اصولگرای معترض به آقای فیروزآبادی آن را یک ملک ۱۰ هزار متری خوانده که به نوشته برخی خبرگزاری ها ارزش آن به حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است که بسیاری از املاک مصادره‌ای در مناطق شمالی تهران از جمله جماران و فرمانیه به مرور تعیین تکلیف شدند، به این ترتیب که یا فروخته شده یا به نهادها و سازمان‌های دولتی واگذار شدند. بدین ترتیب ویلایی که گفته می شود متعلق به خانواده سلطنتی ایران بوده، از جمله املاکی است که هنوز در اختیار اشخاص و مقام ها باقی مانده است.

تکذیب دستور تخلیه

یک روز پس از انتشار خبر خودداری حسن فیروزآبادی از تحویل ویلای لواسان، این مقام نظامی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ دستور قضایی و انتظامی برای تخلیه این ویلا دریافت نکرده است و رهبر جمهوری اسلامی نیز دستوری در این باره نداده است.

رئیس پلیس تهران نیز اعلام کرد که پلیس دستور قضایی برای اجرای تخلیه ویلای مورد بحث دریافت نکرده است. رئیس کل دادگستری استان تهران نیز روز سه‌شنبه صدور هر گونه حکم قضایی برای تخلیه این ویلا را رد کرد.

برخی از خبرگزاری‌ها و وبسایت‌های خبری در ایران با توجه به تکذیب وجود دستور رسمی برای تخلیه ویلای تحت اختیار رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح، اینگونه تحلیل کردند که با توجه به اینکه این ویلا، تنها ملک مصادره ای در اختیار مقامات نیست و حسن فیروزآبادی نیز با مواضع سالهای اخیر خود موجب دلخوری برخی از اصولگرایان شده است، انگیزه های سیاسی و جناحی را عامل ایجاد موج خبری در مورد تصرف ویلای لواسان دانستند.

دهها مقام سیاسی ایران از خانه های متعلق به خاندان سلطنتی در رژیم گذشته استفاده می کنند. از جمله گفته می شود علی فلاحیان وزیر اطلاعات سابق ایران نیز از چنین خانه ای استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG