لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

اژه ای: مدیران صندوق توسعه ملی در ارتباط با پرونده حقوق های نجومی احضار شدند


سخنگوی قوه قضائیه از احضار بیش از ۲۰ مدیر دولتی از جمله مدیران صندوق توسعه ملی در ارتباط با پرونده حقوق هایی که بطور غیرمتعارف بالا بوده و از آن با عنوان حقوق های نجومی یاد می شود خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز شنبه چهارم دی به خبرنگاران گفت، درباره موضوع فیش‌های نجومی برخی از اعضای صندوق توسعه ملی نیز در میان احضار شدگان بودند که البته برخی از احضاریه‌ها رسمی نبود.

او با بیان اینکه لیست‌های مختلفی درباره دریافت حقوق‌های نامتعارف وجود دارد و علاوه بر لیست سازمان بازرسی، از سوی سازمان‌های دیگر نیز لیست ارائه شده است، گفت که قوه قضائیه در حال بررسی موضوع است.

دریافت حقوق‌های نجومی توسط برخی از مدیران دولتی، که از خرداد ماه گذشته در رسانه‌ها خبرساز شد، موجب شد تا وزیر اقتصاد از مردم عذرخواهی کرده و رئیس جمهوری دستور اصلاح قوانین و آئین نامه‌های مربوط به آن را بدهد. با این حال، این موضوع همچنان از سوی برخی از چهره‌ها سیاسی و رسانه‌ها به عنوان یک انتقاد جدی از عملکرد دولت حسن روحانی مطرح می‌شود.

بیشتر حقوق های دریافتی بالا در حوزه بانک و بیمه، زیر مجموعه وزارت اقتصاد و دارایی اتفاق افتاده بود. یکی از بالاترین حقوق‌ها به صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی و پنج عضو هیات عامل این صندوق مربوط بود. گفته شد که آقای حسینی سال ۱۳۹۴ حدود ۶۸۶ میلیون تومان حقوق دریافت کرد. او در دولت محمد خاتمی نیز وزیر کار بود.

همچنین گزارش شد که هیات عامل صندوق توسعه ملی هم روی هم رفته در سال گذشته علاوه بر دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان حقوق، یک و نیم میلیارد تومان وام با سود چهار درصد دریافت کردند.

صفدر حسینی پس از مطرح شدن موضوع حقوق های خود اعلام کرد که بخشی از این حقوق را به خزانه بازگردانده است. او سپس از سمت خود استعفا داد. سایر اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز برکنار شدند.

حال سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده است که مسئولان صندوق توسعه ملی برای بررسی حقوق‌های آنها به دادسرا احضار شده‌اند.

برخی از مقام ها و رسانه‌های حامی دولت به تازگی گفته‌اند که منتقدان دولت موضوع حقوق‌های نامتعارف را تا انتخابات ریاست جمهوری دنبال می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG