لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

"ابراهیم رئیسی" جانشین "واعظ طبسی" در آستان قدس رضوی شد


ابراهیم رئیسی بیش از سه دهه سمت های مختلفی در دستگاه قضایی داشت.
ابراهیم رئیسی بیش از سه دهه سمت های مختلفی در دستگاه قضایی داشت.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد.

ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور و از مقام های عالیرتبه قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به جای عباس واعظ طبسی منصوب شد که جمعه گذشته در ۸۰ سالگی درگذشت.

آستان قدس رضوی نهادی مذهبی – اقتصادی است که مسئولیت اداره حرم امام هشتم شیعیان، جمع آوری نذورات و اداره املاک و بنگاههای اقتصادی وابسته به آن را بر عهده دارد. این نهاد یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی ایران است که به دستور آیت الله خمینی از پرداخت مالیات معاف شده است.

فعالیت‌های اقتصادی گسترده، انحصاری و معاف از مالیات آستان قدس رضوی موجب شده است تا در طول بیش از ۳۰ سال تولیت واعظ طبسی گمانه‌زنی‌های زیادی درباره ثروت این نهاد مذهبی اقتصادی و نحوه اداره آن مطرح شود. در حکم آیت الله خامنه‌ای به ابراهیم رئیسی نیز درباره "سامان بخشیدن به بنگاه های اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی و انضباط قانونی" تاکید شده است.

از قوه قضائیه تا آستان قدس

ابراهیم رئیسی، بیشتر سابقه خود را در نهاد های قضایی جمهوری اسلامی ایران سپری کرده است.

رئیسی متولد ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد است. در زندگی نامه او آمده در پنج سالگی پدرش را از دست داد، و در حالیکه تنها ۱۵ سال داشت، وارد حوزه علمیه قم شد. براساس بیوگرافی آقای رئیسی، وی دارای دکتری فقه و مبانی با گرایش حقوق خصوصی است.

ابراهیم رئیسی در سالهای بین ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه شد. او در دو دوره ریاست محمود هاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی بر قوه قضائیه، عهده دار سمت معاون اولی شد که در واقع شخص دوم قوه قضاییه بود.

ابراهیم رئیسی سالها قبل از این سمت کار قضایی را شروع کرده بود. در بخشی از زندگینامه وی آمده که در سالهای اواخر دهه شصت آیت الله خمینی، چند پرونده مهم را برای تصمیم قضایی به او و حسین‌علی نیری سپرد.

حسینعلی نیری یکی از سه نفری بود که بعدها به هیات مرگ مشهور شد. در سال ۱۳۶۷ به دستور آیت الله خمینی، کمیته سه نفره متشکل از حسین‌علی نیری، مرتضی اشراقی و مصطفی پورمحمدی درباره اعدام چند هزار نفر زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی تصمیم به اعدام گرفتند.

در سال ۹۳ با تمدید دوره ریاست صادق لاریجانی، ناگهان اعلام شد که جای ابراهیم رئیسی با غلامحسین محسنی اژه ای تغییر کرده است. آقای اژه ای معاون اول قوه قضاییه و رئیسی هم دادستان کل کشور شد.

این روحانی ۵۵ ساله داماد احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد است. او از سال ۱۳۷۶ به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تشکل سیاسی محافظه کار، در آمد.

XS
SM
MD
LG