لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

جابجایی در قوه قضاییه؛ اژه‌ای معاون اول شد


غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری
غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری

رئیس قوه قضاییه ایران، تعدادی از مدیران رده بالای این دستگاه را در سمت‌های خود جابجا کرد.

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که صادق آملی لاریجانی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور را به سمت معاون اول قوه قضاییه منصوب کرد. لاریجانی در حکم جداگانه‌ای، ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه را به عنوان دادستان کل کشور برگزید.

حکم ریاست قوه قضاییه صادق آملی لاریجانی به تازگی توسط رهبر جمهوری اسلامی تمدید شده است.

چند روز پس از تمدید حکم لاریجانی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود اعلام کرده بود که احتمالا در روزهای آینده تغییرات مدیریتی در قوه قضاییه صورت بگیرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه که به سمت معاون اولی قوه قضاییه منصوب شده است، پیش از ورود لاریجانی به قوه قضاییه وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد بود. به دنبال اختلاف اژه‌ای با رئیس جمهوری وقت ایران در سال ۸۸، احمدی‌نژاد او را از سمت خود برکنار کرد.

اژه‌ای پیش از آن نیز در مناصب قضایی حضور داشت. او در سالهای بین ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴، دادستان دادگاه ویژه روحانیت بود. محسنی اژه‌ای برای نخستین بار با قضاوت دادگاه غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران، در سال ۱۳۷۷، در رسانه‌های ایران خبرساز شد.

ابراهیم رئیسی که به جای اژه‌ای به عنوان دادستان کل کشور منصوب شده است، در دوره ریاست هاشمی شاهرودی و دوره اول ریاست لاریجانی بر قوه قضاییه، معاون اول این دستگاه بود.

بر اساس احکام رئیس قوه قضاییه ایران، حسین کریمی هم رئیس دیوان عالی کشور شده است. پیش از او این سمت در اختیار احمد محسنی گرکانی بود.

XS
SM
MD
LG