لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

مظنون ایرانی حامی «گروه افراطی سنی» با راهنمایی‌های آمریکا در آلمان بازداشت شد


پلیس آلمان یک ایرانی مظنون به حمایت از یک گروه سنی افراطی را که گمان می‌رود مشغول برنامه ریزی برای حمله با انگیزه اسلامی بود بازداشت کرد.
پلیس آلمان یک ایرانی مظنون به حمایت از یک گروه سنی افراطی را که گمان می‌رود مشغول برنامه ریزی برای حمله با انگیزه اسلامی بود بازداشت کرد.

دادستان‌های دوسلدورف در آلمان گفتند مقامات آمریکایی اطلاعات منجر به بازداشت یک تبعه ۳۲ ساله ایران را ارایه کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اما آنها از توضیح بیشتر خودداری کردند.

پیشتر نشریه بیلد در آلمان گزارش داده بود که سرنخ‌های مربوط به توطئه ادعایی این تبعه ایران را یک سازمان اطلاعاتی متحد آلمان ارائه داده بوده است.

پلیس آلمان پیشتر اعلام کرده بود که یک جوان ایرانی ۳۲ ساله را به اتهام برنامه ریزی برای حمله با مواد شیمیایی مرگبار در ایالت نورد وستفالن بازداشت کرده است. روز یکشنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) دادستان عمومی دوسلدورف اعلام کرد که یک تبعه ایرانی را به دلیل طراحی «حمله ترویستی با انگیزه اسلام‌گرایانه» دستگیر کرده است.

با این حال دادستا‌ن‌های دوسلدورف بعدا گفتند که در بازرسی اولیه از محل هیچ ماده سمی کشف نشد. علاوه بر فرد مظنون، یک نفر دیگر نیز شبانه بازداشت شد.

خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام امنیتی آلمان ناشناس گفت که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مظنون از طرف دولت ایران عمل کرده باشد، بلکه گفته می‌شود که او از یک گروه افراطی سنی حمایت می‌کند.

دادستان عمومی دوسلدورف پیشتر گفته بودند که پلیس رکلیگ‌هاوزن و مونستر در بیانیه‌ای اعلام کردند که این مرد مظنون سموم «سیانید و ریسین» را برای این «اقدام جنایتکارانه» خود تهیه کرده است.

XS
SM
MD
LG