لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

عراقچی: ۵+۱ چارچوب پیشنهادی ایران را پذیرفت


بنا به گزارش خبرگزاریها، و به نقل از طرف ایرانی مذاکرات، طرح ایران در کاهش و محدود کردن برخی از فعالیتهای اتمی کشور، در قبال کاهش تحریمهای بین المللی توسط ۶ قدرت جهانی پذیرفته شده است.

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران که سرپرستی هیات مذاکره کننده ایران را بر عهده دارد، گفته است مذاکرات ژنو از بحثهای عمومی، به گامهای مشخصی رسیده است که توانایی ایران در تولید سلاح اتمی را محدود می کند، و در عوض برخی از تحریمهای اقتصادی علیه ایران حذف خواهد شد.
آقای عراقچی گفته است: «امروز آنها صریحاً گفتند چارچوب پیشنهادی ایران را می پذیرند.»
آقای عراقچی مذاکرات را «بسیار مشکل» توصیف کرد ولی گفت انتظار دارد جزئیات مورد توافق روز جمعه اعلام شود.
آخرین گزارشها حاکی است که مذاکرات به صورت دوجانبه میان ایالات متحده آمریکا و ایران ادامه یافته است.

در همین حال، بنجامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه گفت معامله هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی در ژنو در حال شکل گیری است. وی چنین توافقی را «اشتباهی در ابعاد تاریخی» نامید.
ناتانیاهو گفت: اسرائیل می داند که امروز در ژنو پیشنهادی روی میز قرار گرفته که فشار بر ایران را در قبال امتیازی که می دهد، کاهش دهند، و این امتیازی است که هرگز داده نشده است. این پیشنهاد به ایران اجازه می دهد توانایی خود را در تولید سلاح اتمی حفظ کند.

نخست وزیر اسرائیل گفت: اسرائیل کاملاً با این پیشنهاد مخالف است. من معتقدم قبول آن به معنای اشتباهی در ابعاد تاریخی است و باید صریحاً رد شود.
XS
SM
MD
LG