لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

نگرانی کشورهای خلیج فارس از نشت نیروگاه بوشهر


مقامات شورای همکاری خلیج فارس یکشنبه برای ارزیابی خطرات نشت مواد رادیو آکتیو از رآکتور اتمی بوشهر با توجه به زلزله شدید اخیر، ویا زمین لرزه های مشابه در آینده، در عربستان سعودی ملاقات کردند.

زمین لرزه اخیر در ایران به شدت 6.3 ریشتر که هفته پیش نزدیک تاسیسات اتمی بوشهر رخ داد نه تنها ده ها کشته و صدها مجروح و آواره برجای گذارد، بلکه در کنار تلفات جانی و خسارات مالی این نگرانی را هم در اذهان قوت بخشید که در صورت وقوع زمین لرزه های دیگر با احتمال خطر نشت اتمی از نیروگاه چه باید کرد.

نیروگاه بوشهر که در منطقه زلزله خیز جنوب ایران بنا شده نگرانی های همسایگان ایران در خلیح فارس را برانگیخته زیرا بادهای معمول خلیج فارس میتواند نشتهای اتمی را تا دوحه پایتخت قطر، و امیر نشین های دیگر در امارات عربی متحده، از جمله دُبی و ابوظبی منتقل کند. از همین رو مقامات وضعیت اضطراری کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یکشنبه درعربستان سعودی برای گفتگو و تبادل نظر در این زمینه گرد آمدند .

به گفته عبدالطیف الزیانی دبیر کل این شورا کشورهای حوزه خلیج فارس باید یک طرح مشترک برای مقابله با نشت اتمی از تاسیسات اتمی داشته باشند.

وی گفت کشورهای عضو شورا پیش از این علیه خطرات نشت اتمی بوشهر و اثرات مضر آن بر محیط زیست هشدار داده اند واز تهران خواسته اند با پیوستن به کنوانسیون امنیت اتمی، استانداردهای امنیتی بین المللی را عملی سازد.

تا کنون نشانه ای از نشت اتمی در اثر زمین لرزه هفته پیش در نزدیکی نیروگاه بوشهر دیده نشده است و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است طراحی و ساختمان این نیروگاه به گونه ای است که آن را در برابر اغلب زلزله های عمده مقاوم می سازد.
XS
SM
MD
LG