لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

سفیر ایران در کویت: تهران آماده است در مورد میدان گازی آرش مذاکره کند


آرشیو
آرشیو

سفیر ایران در کویت می‌گوید که تهران آماده است تا با کویت بر سر میدان گازی «آرش» در خلیج فارس مذاکره کند.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های ایران، محمد ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی در کویت، این سخنان را در مراسم افطاری این سفارت بیان کرد.

کویت و عربستان سعودی، میدان گازی آرش را با نام «الدره» خطاب می‌کنند و معتقدند این میدان مشترکی میان کویت و عربستان سعودی است درحالیکه تهران مدعی است در این میدان سهم دارد.

دولت کویت پیشتر مدعی شده است که میدان گاز طبیعی «الدره» یک میدان «کاملاً کویتی و عربستانی» است و موضوعی که باید با تهران مطرح شود محدود به تعیین مرز منطقه فراساحلی یک منطقه بی‌طرف مشترک میان کویت و عربستان سعودی در مجاورت منطقه دریایی ایران است.

به گفته محمد ایرانی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به تازگی با احمد ناصر الصباح، همتای کویتی خود، (در این خصوص) تلفنی گفت‌و‌گو کرده است.

عربستان‌سعودی و کویت اواخر فرودین از ایران دعوت کردند که برای تعیین محدوده شرقی منطقه فراساحلی مشترک میدان آرش با آنها مذاکره کند. تهران اما می‌گوید که در این میدان سهم دارد و توافق عربستان و کویت را که در هفته‌های گذشته برای توسعه آن امضا شده است، «غیرقانونی» می‌داند.

ایران و کویت بیش از پنجاه سال است که بر سر مرزهای آبی خود اختلاف دارند و این اختلاف قدیمی در مورداین میدان گازی نمایان‌تر شده است. این اختلاف مرزی با حضور عربستان‌سعودی به عنوان یکی از سهم‌بران این حوزه گازی تشدید شده است و درحالیکه کویت و ریاض در این خصوص گفت‌وگو می‌کنند تهران اعلام کرده که توافق‌های دوجانبۀ بین این دو کشور را در مورد تقسیم منابع قبول ندارد و باید مذاکرات به صورت سه‌جانبه انجام گیرد.

ذخیره گاز این میدان چیزی در حدود ۲۲٠ میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

XS
SM
MD
LG