لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

روز نخست اعتراض به گرانی بنزین در برخی شهرهای ایران با برگزاری تجمع


گروهی از مردم در شهر بهبهان با نشستن روی زمین، خیابان را بستند.
گروهی از مردم در شهر بهبهان با نشستن روی زمین، خیابان را بستند.

در پی اعلام ناگهانی افزایش نرخ بنزین، گزارشها حاکی از موج اعتراض ها در برخی از شهرهای ایران است.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا، گروهی از شهروندان در اهواز، مشهد، شیراز و برخی دیگر از شهرها تجمع های اعتراضی برگزار کردند.

شهروندان اهوازی روز جمعه ۲۴ آبان با تجمع در مناطقی از شهر با سر دادن شعار «اهوازی با غیرت، ماشینتو خاموش کن» خواستار خودداری شهروندان از خرید و مصرف بنزین شدند.

ویدئوی دیگری نیز نشان می‌دهد که معترضان در امیدیه، دیگر شهر استان خوزستان، در اعتراض به گرانی بنزین تجمع کرده و جاده این شهر به آغاجاری را بستند، که موجب ترافیک بسیار سنگین در این منطقه شد.

تصاویر ویدئویی دیگری نیز نشان می‌دهد که مردم شهر بهبهان در اعتراض به افزایش نرخ سوخت تجمع کرده و شعار دادند: «بنزین گرونتر شده، فقیر فقیرتر شده.»

شهروندان خرمشهر نیز در تجمع خود در اعتراض به گرانی بنزین شعار دادند: «باغیرت ماشینتو خاموش کن.»

تصاویر دیگری نیز از آتش زدن پمپ بنزین در ماهشهر رسیده است که تاریخ آن از سوی صدای آمریکا هنوز قابل تایید نیست.

در مشهد نیز تصاویر ارسالی نشان می دهد که معترضان به گران شدن بنزین خودروهای خود را در بلوار وکیل آباد خاموش کرده و از حرکت سر باز زدند. خبرگزاری خبرآنلاین نیز گزارش داد که شهروندان در سیرجان در استان کرمان و بیرجند در خراسان جنوبی در اعتراض به تغییر قیمت بنزین تجمع کردند.

دولت ایران بدون اعلام قبلی بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان اعلام کرد قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای یا آزاد هر لیتر ۳ هزار تومان خواهد بود. این به معنی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد است. قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای پیش از این هر لیتر، هزار تومان بود. قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هم لیتری ۱۵۰۰ تومان اعلام شد.

این افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بدون اعلام قبلی انجام شد. به نظر می‌رسد دولت روحانی و سایر قوا با این تصمیم موافق بوده‌اند. به گفته شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران افزایش قیمت بنزین براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بوده است.

در اعلام جدید، قیمت بنزین سهمیه‌ای نسبت به قبل ۵۰ درصد گران شده و و بنزین آزاد هم سه برابر شد.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG