لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

انتقاد وزیر فرانسوی از عدم همکاری بانک‌های فرانسه در پروژه‌های مشترک با ایران


وزیر محیط زیست فرانسه و رئیس سازمان محیط زیست ایران نقشه راه همکاری امضا کردند.
وزیر محیط زیست فرانسه و رئیس سازمان محیط زیست ایران نقشه راه همکاری امضا کردند.

وزیر محیط زیست و انرژی فرانسه از رویکرد بانک های فرانسوی در اجتناب از حضور در ایران و تامین مالی پروژه‌های توافق شده بین ایران و فرانسه انتقاد کرد.

سگولن رویال که برای یک سفر سه روزه به تهران رفته، روز یکشنبه هفتم شهریور برای اجرایی شدن توافق پاریس در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی زمین، با دولت ایران نقشه راه همکاری امضا کرد.

بنا به اعلام وزارت محیط زیست و انرژی فرانسه، این توافق ادامه تفاهمنامه‌های همکاری است که در سفر حسن روحانی، ریاست جمهوری ایران، به پاریس به امضا رسیده بود.

توافقنامه امضا شده در زمینه‌های محیط زیست و انرژی از جمله مقابله با کمبود آب و آلودگی‌های زیست‌محیطی است.

گسترش همکاری مشترک بین سازمان هواشناسی ایران و فرانسه در ارتباط با پیش بینی طوفان شن و گرد و غبار و تشکیل گروهی از متخصصان ایرانی و فرانسوی برای مدیریت منابع آب و آلودگی‌زدایی از سفره‌های آب زیرزمینی ایران از مفاد توافق امضا شده در تهران است.

خانم رویال در جریان این سفر همچنین از خودداری بانک های فرانسوی برای حضور در ایران و تامین مالی پروژهای مورد توافق دو کشور انتقاد کرد.

بانک‌های بزرگ اروپایی از جمله بانک‌های فرانسوی با وجود لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، به دلیل باقی ماندن برخی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده، از همکاری با ایران خودداری می‌کنند.

اگرچه جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به بانک‌های غیرآمریکایی نسبت به همکاری با ایران اطمینان داده است، اما جریمه‌های سنگین گذشته که آمریکا علیه برخی بانک ها از جمله دو بانک بزرگ فرانسوی و یک بانک آلمانی اعمال کرد موجب شد که بانک‌های بزرگ اروپایی از معامله با ایران اجتناب کنند.

همکاری در احیای دریاچه ارومیه

خانم رویال روز دوشنبه نیز در دیدار با استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد که فرانسه در پروژه احیای دریاچه ارومیه مشارکت خواهد کرد.

وزیر محیط زیست فرانسه در این دیدار با بیان اینکه برخی از شیوه‌های آبیاری در اطراف دریاچه ارومیه ۸۰ درصد آب را تلف می‌کند گفت که فرانسه برای تبیین روش های نوین آبیاری و کمک به افزایش بهره وری کشاورزی به منظور احیای دریاچه ارومیه، آماده همکاری است.

او گفت که به زودی به همراه برخی کارشناسان بازدیدی از دریاچه ارومیه خواهد داشت. به گفته سگولن رویال، مسئولان حوزه آبریز دریاچه ارومیه و کارشناسان فرانسوی می توانند از تجربیات خود در زمینه بهره وری آب استفاده کنند.

.

XS
SM
MD
LG