لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

جزئیاتی از گفتگوی تلفنی ماکرون و روحانی؛ دعوت از رئیس جمهوری فرانسه برای سفر به تهران


سفر آقای ماکرون به ایران نخستین سفر یک رئیس جمهوری فرانسه
سفر آقای ماکرون به ایران نخستین سفر یک رئیس جمهوری فرانسه

کاخ الیزه می گوید رئیس‌جمهوری فرانسه موضوع دعوت حسن روحانی برای برای سفر به تهران را بررسی می کند. نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا در پاریس می گوید اگر این سفر انجام شود نخستین سفر يك رئيس جمهورى فرانسه بعداز انقلاب به ايران خواهد بود.

روز جمعه و پیش از اعلام سیاست های جدید آمریکا در برابر ایران، امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلفنی گفتگو کرد.

در این گفتگوی تلفنی ماکرون به حسن روحانی درباره تعهد فرانسه به برجام اطمینان داده است.

او همچنین رئیس جمهوری ایران را مطمئن کرد که سخنان دونالد ترامپ به توافق هسته ای پایان نخواهد داد و فرانسه و شرکای اروپایی اش به اجرایی کردن تعهدات شان در قالب برجام ادامه خواهند داد.

در این زمینه امانوئل ماکرون با حسن روحانی در مورد سه شرطی که باعث ادامه توافق هسته ای می شوند، گفتگو کرده است.

اول : پایبندی کامل به مفاد توافق. در این مورد رئیس جمهوری فرانسه به حسن روحانی گفته است که هفته آینده یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس را در پاریس ملاقات خواهد کرد.

دومین شرط امکان بهره بردن ایران از امتیاز اقتصادی است که به واسطه توافق میسر شده است.

و سومین مورد هم گفتگو درباره مسائلی که در توافق نیستند ولی در موقعیت استراتٰژیک فعلی بسیار مهم اند. خصوصا نگرانی ها در مورد برنامه موشک های بالستیک ایران و همچنین مسایل مربوط به امنیت منطقه.

دولت آمریکا منتقد رفتارهای ایران بعد از توافق هسته ای است. دولت ترامپ می گوید ایران موجب بی ثباتی در خاورمیانه است، حقوق بشر را نقض می کند و همچنین برنامه موشکی خود را برخلاف قطعنامه شورای امنیت ادامه می دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی ایران، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

روز جمعه، ماکرون همچنین از خواست خود برای کار کردن با ایران برای حل بحران سوریه سخن گفته است.

ماکرون گفته است که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه برای گفتگو در مورد این مسایل با محمد جواد ظریف، در هفته های آینده به تهران سفر خواهد کرد.

حسن روحانی در این گفتگوی تلفنی به ماکرون اطمینان داده که ایران به اجرای برجام ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG