لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

کشف سنگواره یک جانور عظیم در استان اردبیل؛ ممکن است ماموت باشد


قطعه ای از فسیل کشف شده در بیله سوار مغان
قطعه ای از فسیل کشف شده در بیله سوار مغان

مقام‌های محلی در استان اردبیل از کشف سنگواره یک جانور عظیم الجثه با قدمت حدود سه میلیون سال در یک معدن شن و ماسه خبر داده‌اند.

کریم حاجی زاده، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل به خبرگزاری ایرنا گفت یک کارشناس زمین‌شناسی هنگام کاوش در معدن شن و ماسه قدیمی در بیله سوار مغان، بقایای یک جانور باستانی را کشف کرده است که با توجه به سنگواره‌های کشف شده و اطلاعات زمین‌شناسی، می‌تواند بخشی از بقایای نادر یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت باشد.

بقایای ماموت تاکنون تنها در سیبری و ایالات متحده آمریکا کشف شده است. این جانوران که در عصر یخبندان به صورت گروهی زندگی می‌کردند، حدود ۴۵۰ هزار سال پیش منقرض شدند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل گفت که ماموت بودن بقایای این جانور باستانی باید توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی محرز شود.

منصور فکور کارشناس ارشد زمین شناسی زیست محیطی نیز در این باره گفت: "در کاوش‌های اولیه یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله ۲۵ متر فسیل‌های دیگری از ماموت های کهنسال که دارای عاج به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول بیش از دو متر کشف شد."

بیله سوار مغان در شمال استان اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

XS
SM
MD
LG