لینکهای قابل دسترسی

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ایران ۲۱:۰۴

مقام‌های محلی در استان اردبیل از کشف سنگواره یک جانور عظیم الجثه با قدمت حدود سه میلیون سال در یک معدن شن و ماسه خبر داده‌اند.

کریم حاجی زاده، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل به خبرگزاری ایرنا گفت یک کارشناس زمین‌شناسی هنگام کاوش در معدن شن و ماسه قدیمی در بیله سوار مغان، بقایای یک جانور باستانی را کشف کرده است که با توجه به سنگواره‌های کشف شده و اطلاعات زمین‌شناسی، می‌تواند بخشی از بقایای نادر یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت باشد.

بقایای ماموت تاکنون تنها در سیبری و ایالات متحده آمریکا کشف شده است. این جانوران که در عصر یخبندان به صورت گروهی زندگی می‌کردند، حدود ۴۵۰ هزار سال پیش منقرض شدند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل گفت که ماموت بودن بقایای این جانور باستانی باید توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی محرز شود.

منصور فکور کارشناس ارشد زمین شناسی زیست محیطی نیز در این باره گفت: "در کاوش‌های اولیه یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله ۲۵ متر فسیل‌های دیگری از ماموت های کهنسال که دارای عاج به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول بیش از دو متر کشف شد."

بیله سوار مغان در شمال استان اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG