لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

روز دوم گفتگوهای «سخت» کری و ظریف در وین پایان یافت


مذاکرات جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده (راست) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (دوم از چپ) در وین - ۲۲ تیر ۱۳۹۳
مذاکرات جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده (راست) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (دوم از چپ) در وین - ۲۲ تیر ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه ایالات متحده و همتای ایرانی او، در تلاش برای پیش بردن مذاکراتی که در آن دو طرف می‌خواهند تا پیش از پایان مهلت تعیین شده شش ماهه در روز یکشنبه برای دستیابی به یک توافق نهایی به نتیجه برسند، روز دوشنبه گفتگوهای «سختی» را از سر گرفتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گفتگوها که در وین در جریان است، یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که جان کری و وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه موفق نشدند بر سر غنی‌سازی اورانیوم و دیگر موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، به توافقی دست یابند که بر مبنای آن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، در ازای رفع برخی از تحریم‌های اعمال شده بخاطر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور، محدود می‌شود.

جان کری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، اواسط روز دوشنبه برای حدود ۲ ساعت با یکدیگر گفتگو کردند و بعد از ظهر نیز دوباره این گفتگوها را ادامه دادند.

آقای کری در پایان ملاقات دوم در پاسخ به این پرسش که آیا پیشرفتی هم در این گفتکوها حاصل شد یا خیر، گفت «هنوز داریم روی آن کار می‌کنیم.»

یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا در وین با بیان این که جان کری، کاترین اشتون و محمدجواد ظریف، دیدار طولانی و سازنده‌‌ای را با یکدیگر داشتند، گفت تیم‌های مذاکره‌کننده سخت در تلاش هستند تا ببینند آیا می‌توانند در این مقطع پیشرفتی داشته باشند یا خیر. به گفته او «گفتگوها جدی بود، اما کارهای بیشتری هست که باید انجام داد.»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا نوشت آقای کری آمادگی ایران برای انتخاب «گزینه‌های حیاتی لازم» را خواهد سنجید و «زمان لازم» را نیز برای این منظور اختصاص خواهد داد.

وزیران امور خارجه ایران و آمریکا پس از پایان مذاکرات روز یکشنبه در وین، بطور جداگانه بر ادامه مذاکرات تا به دست آمدن نتیجه تاکید کردند. آقای کری پس از پایان دیدار روز گذشته خود با آقای ظریف گفت باید همچنان به مذاکره ادامه دهیم تا به نتیجه برسیم.

پیشتر آلن ایر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به بخض فارسی صدای آمریکا گفته بود که هدف از سفر آقای کری ارزیابی تمایل ایران برای اثبات صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای آن کشور است.

وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار یک ساعت و نیمه با آقای کری در روز یکشنبه، با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد. او پس از پایان مذاکرات روز گذشته به خبرنگاران گفت «هنوز به توافقی نرسیده‌ایم، اما بحث‌ها خیلی خوب بوده و من احساس کردم که همه طرف‌ها با علاقه برای پیدا کردن راه‌های ممکن تلاش می‌کنند و امیدواریم که همین جو با جدیت ادامه یابد.»

ظریف با بیان این که «قرار است مذاکرات ادامه داشته باشد، همانطوری که قبلا گفته بودیم حضور وزرا در وین قسمتی از کار بود و پایان کار نیست»، گفت یک هفته کار بسیار سنگین پیش روست و اعتقاد دارد که می‌توان به نتیجه رسید.

یکی از نکات دیدارهای روز یکشنبه وزرای خارجه با هیات ایرانی، حضور حسین فریدون، برادر و دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران در این دیدارها بود. محمد رضا صادق، مشاور رسانه ای رئیس جمهوری ایران درباره دلیل حضور دستیار اجرایی رییس جمهوری در کنار تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت که وی درپی در خواست محمد جواد ظریف و برای انتقال نتایج مذاکرات تیم ایران به ریاست جمهوری، در وین حضور یافته است.

در همین حال یک عضو گروه مذاکراه کنندگان اتمی ایران، خبر درخواست ایران برای توقف مذاکرات جامع اتمی وین در «شب های قدر» را تکذیب کرد.

حدود یک هفته مانده به تاریخ ۲۰ ژوییه، ضرب الاجلی که دو طرف برای توافق نهایی اتمی تعیین کرده اند، صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز یکشنبه در بخش خبری ساعت ۹ شب خود گزارشی از درخواست دیپلمات های ایران برای توقف مذاکرات در «شب های قدر» منتشر کرد.

اما خبرگزاری ها در ایران روز دوشنبه به نقل از یکی از مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی که نامش منتشر نشده، نوشتند مذاکرات در شب های قدر ادامه می یابد.

او گفته تیم مذاکره کننده ایران « بنحو مقتضی» مراسم شب های قدر را برگزا می کند و «زمان برگزاری آن هیچگونه تعارضی با زمان تشکیل جلسات سیاسی، فنی و کارشناسی هیات ندارد

هیات‌های مذاکره کننده ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) در ضرب و الاجلی که خود تعیین کرده اند، تا ۲۹ تیر ماه فرصت دارند تا به یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران برسند. در صورت دست نیافتن به این توافق، احتمال تمدید فرصت مذاکرات با توافق طرفین وجود دارد.

XS
SM
MD
LG