لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

نشست پنج‌هفته‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ امیرعبداللهیان سخنرانی می‌کند


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه با حضور دبیرکل سازمان ملل و همچنین وزیر امور خارجه ایران، معاون وزیر امور خارجه روسیه، و وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان آغاز می‌شود.

این نشست پنج هفته‌ای همزمان با اعتراض‌های ضدحکومتی ایرانیان، تداوم لشکرکشی روسیه به اوکراین، و دور جدید خشونت‌های میان اسرائیل و فلسطینیان برگزار می‌شود.

قرار است حسین امیرعبداللهیان در نشست روز دوشنبه سخنرانی کند. حضور دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی در نشست شورای حقوق بشر در حالی است که ایران طی ماه‌های اخیر صحنه سرکوب مرگبار معترضان به جمهوری اسلامی بوده است.

قرار است وزیر امور خارجه چین پیامی ویدیویی به این نشست بفرستد. روسیه نیز که از سال گذشته عضویت خود در این شورا را به حالت تعلیق درآورده، توسط سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه، در نشست امسال نمایندگی می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در نشست حضور خواهد یافت. انتظار می‌رود آمریکا به انتقاد از وضعیت حقوق بشر در چین از جمله سرکوب دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ و سرکوب‌ها در سین‌کیانگ و تبت بپردازد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متشکل از ۴۷ عضو است و معمولا سالی سه بار به بررسی موضوعاتی مرتبط با حقوق بشر از قبیل تبعیض، آزادی مذهب، حق مسکن، تاثیر مخرب تحریم‌ها بر معیشت مردم، و ناآرامی‌ها در نقاط مختلف جهان می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG