لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

سخنگوی وزارت‌خارجه ایران می‌گوید ریاض به ادامه مذاکره با تهران علاقه‌ دارد


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - آرشیو
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - آرشیو

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران و عربستان سعودی علاقه‌مند به ادامه مذاکرات هستند.

دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض با هدف احیای روابط بین دو بازیگر عمده رقیب در خاورمیانه سه ماه پیش برگزار شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی این موضوع را هم‌زمان با ورود جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل اعلام کرد. آقای بایدن بعد از اسرائيل قرار است مستقیم راهی عربستان شود. از جمله اهداف آمریکا نزیک‌تر کردن روابط اسرائیل و عربستان است.

پیشتر شماری از کشورهای عرب و اسرائيل بر سر نگرانی مشترک از اقدامات جمهوری اسلامی ایران، روابط دیپلماتیک خود را عادی کرده‌اند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک کنفرانس خبری هفتگی نتیجه مذاکرات قبلی با عربستان را «‌امیدوار کننده، دل‌گرم کننده و روبه‌جلو» خواند و گفت «امیدواریم در نشست بعدی شاهد اتفاقات بهتری باشیم.»

حدود یک ماه پیش وزیر خارجه عربستان سعودی گفته بود که در مذاکرات با میانجیگری عراق با ایران پیشرفت هایی حاصل شده است، اما «کافی نیست.»

کنعانی گفته است که تأخیر در برگزاری دور بعدی مذاکرات تهران و ریاض برای این است که بتوان در دور بعدی مذاکرات «یک گام ملموس رو به جلو» برداشته شود.

تهران و ریاض بعد از حمله نیروهای ارزشی به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری عربستان در مشهد در زمستان ۹۴ هیچگونه رابطه دیپلماتیک ندارند. افزایش تنش در روابط دو کشور بعد از این که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با خانواده زائران کشته شده در حادثه منا، خاندان سلطنتی عربستان را «شجره خبیثه‌ ملعونه» نامید رو به وخامت بیشتر گذاشت و وارد دوره تاریکی شد. حمایت ایران از حوثیان یمن و ورود تهران و ریاض به جنگی نیابتی در یمن این سردی روابط را تشدید کرده است.

XS
SM
MD
LG