لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

آخرین آمار تلفات سیل در ایران؛ سازمان پزشکی قانونی: در سیلاب‌ها ۶۲ نفر کشته شدند


سیل ویرانگر از اواخر اسفند بیش از ۱۵ استان ایران از جمله گلستان، لرستان و استان‌های جنوبی ایران را فراگرفته و باعث خرابی‌های گسترده و تلفات مالی و جانی فراوانی شده است. حال گزارش ها حاکی است که براساس آمار رسمی تا کنون ۶۲ نفر این سیلاب‌ها جان باخته‌اند.

مهرداد علی‌بخشی جانشین مدیریت بحران پزشکی قانونی روز چهارشنبه ۱۴ فروردین به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که به دنبال وقوع سیل تا کنون ۶۲ جسد به مراکز پزشکی قانونی کشور منتقل شده است.

بنابر این گزارش دلیل مرگ این افراد به دلیل وقوع سیل بوده که این موضوع به تایید کارشناسان پزشکی قانونی رسیده است.

پیشتر سازمان اورژانس ایران تا روز سه شنبه ۱۳ فروردین، تلفات جانی این سیلاب ها را ۵۷ نفر اعلام کرده بود.

این میزان از تلفات جانی و مالی در سیلاب‌های اخیر در شرایطی است که انتقادهایی بر عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی در مقابله با این سیلاب‌ها مطرح شده است. به طوری که کارشناسان می گویند مقامات ایران می توانستند مانع خسارات سیل شوند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG