لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

سیل در ایران بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت به جای گذاشت


خسارات سیل به روستای چم‌مهر پلدختر
خسارات سیل به روستای چم‌مهر پلدختر

معاون اول رئیس جمهوری ایران خسارات سیل اخیر در مناطق مختلف ایران را بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

اسحاق جهانگیری روز دوشنبه ۲ اردیبهشت گفت که بارش شدید باران در مناطق مختلف ایران مشکل بی آبی را حل کرد اما سیلی که رخ داد در ۲۷ استان بیش از ۴۰ میلیارد تومان خسارت به جای گذاشت.

این خسارتها در حالی است که با وجود تاکید مقام های دولتی بر کافی نبودن منابع پولی، رهبر جمهوری اسلامی تا کنون اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت‌های سیل را نداده است.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG