لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

بیش از ۲۵ هزار خانه تاکنون در ایران بر اثر سیل ویران شده است


سیل در معمولان استان لرستان
سیل در معمولان استان لرستان

یک مقام بنیاد مسکن اعلام کرد که بر اثر سیل اخیر در ایران تا کنون بیش از ۲۵ هزار خانه ویران شده است.

به گزارش ایرنا، هادی درفشی معاون پشتیبانی و امور استان‌های بنیاد مسکن، دوشنبه ۱۲ فروردین با اعلام این خبر گفت که بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی نیز نیازمند تعمیرات است.

این آمار اولیه در حالیست که سیل در چندین استان ایران همچنان ادامه دارد و در برخی از شهرها در استان لرستان خسارت های بسیار زیادی به جا گذاشته است.

واکنش دیرهنگام دستگاه‌های حکومتی به سیل اخیر، که موج نخست آن از ۲۶ اسفند در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی آغاز شد، انتقاد بسیاری از شهروندان این مناطق را در پی داشت.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

وقوع سیل در روزهای اول سال ۹۸ خسارات مالی و جانی فراوانی را به همراه داشته است.

در دو دور قبلی سیل در گلستان و استان های جنوبی ایران بیش از چهل نفر جان خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG