لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

بارندگی‌های اخیر ۱۶ استان ایران را درگیر سیلاب کرد؛ خسارات سیل فروردین هنوز پابرجا است


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

در پی بارندگی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران، رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر از وقوع آب گرفتگی و سیل در ۱۶ استان کشور خبر داد. گزارش‌ها حاکی است که هنوز استان‌های سیل‌زده در فروردین ماه بازسازی نشده‌اند.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات روز سه شنبه ۷ آبان ماه اعلام کرد که از اول آبان ماه تاکنون ۱۶ استان ایران از جمله آذربایجان غربی، البرز، اصفهان، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، کردستان، کرمانشاه، قزوین، قم، لرستان، مرکزی و همدان درگیر سیلاب بوده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که بر اثر بارندگی‌های شب و روز گذشته و بالا آمدن آب رودخانه‌ها، ارتباط روستاهای بن لار و زیودار بخش معمولان در استان لرستان قطع شده بود که مقامات راهداری لرستان می گویند در حال حاضر «مسیرهای تردد برقرار است.»

همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از جاری شدن سیلاب در برخی از شهرهای استان لرستان است.

حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر- شهری که در فروردین ماه با سیل سهمگینی روبرو شده بود- نیز گفته است که «بارش‌های چند روز اخیر به جاده‌های روستایی و پل‌هایی که در سیل گذشته آسیب دیده بودند و هنوز به طور کامل بازسازی نشده‌اند، خسارت زده و بعضا آن‌ها را تخریب کرده است.»

با این حال غلامرضا آقامیرزایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در ۶ آبان‌ ماه گفت که «در حال حاضر هیچگونه اعتباری جهت پرداخت خسارت های سیلاب های جدید و آینده وجود ندارد.»

بارش های پاییزی در حالی باعث نگرانی تکرار سیلاب‌های فروردین ‌ماه شده است که براساس گزارش ملی سیل اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸، در مجموع ۲۵ استان ایران شامل ۲۰۰ شهر و چهار هزار و ۳۰۴ روستا تحت تأثیر سیلاب و طغیان رودخانه‌ها قرار گرفتند و بیش از ۶۰ هزار واحد شهری و روستایی تخریب شدند.

در این سیلاب‌های ویرانگر بیش از ۷۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیدند و در حال حاضر بسیاری از مناطق آسیب دیده به صورت کامل بازسازی نشده است.

در همین رابطه سعید طاهری، دبیر شورای بانک‌های استان خوزستان علی رغم وعده‌های داده شده به سیل‌زدگان در ۱۴ خرداد گفته بود که «با توجه به نبود ساز و کار لازم در این زمینه ادامه پرداخت وام به سیل زدگان به زمان بعد از صدور دستورالعمل و قراردادهای خاص موکول شد.»

سیلاب‌های فروردین ماه دست‌کم منجر به کشته شدن ۷۶ نفر در ایران شد.

بحران‌های زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG