لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

ادامه بحران سیل در ایران؛ به تهران و پنج استان دیگر هشدار داده شد


بحران سیل در ایران در شرایطی ادامه دارد که بنابر اعلام سازمان هواشناسی دست کم ۹ استان امروز درگیر سیلاب بوده اند و به استان تهران نیز درباره احتمال وقوع سیلاب هشدار داده شده است.

سازمان هواشناسی روز سه‌شنبه ششم فروردین، در اطلاعیه جدید خود اعلام کرد که روز چهارشنبه هفتم فروردین نیز هرمزگان، جنوب کرمان، جزایر خلیج فارس و برخی نقاط خراسان رضوی و خراسان شمالی با وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها روبرو خواهند شد.

هشدارهای وقوع سیل همچنین امروز به استان تهران داده شده است. این هشدارها به تعطیلی ۷۲ ساعته مراکز تفریحی و رستوران‌های حاشیه رودها و مسیل‌های شمال تهران انجامید.

از سوی دیگر شهر شیراز که روز دوشنبه با سیل مرگبار روبرو شد،‌ امروز نیز دوباره شاهد راه افتادن سیل در خیابان‌های خود بود. سیلی که باعث آب گرفتگی در محله سعدی و کمربندی شیراز شد. جریان سیلاب همچنین به محوطه تاریخی پاسارگاد و مقبره کوروش نیز نزدیک شد اما مسئولان میراث فرهنگی استان فارس گفته‌اند این سیل پاسارگاد را تهدید نمی کند.

همچنین بارش شدید باران و جاری شدن سیل در ایذه خوزستان نیز ادارات این شهر را امروز به تعطیلی کشاند.

در اصفهان نیز بارش‌ها باعث آب گرفتگی بخشی از خانه‌ها در شهرهای تیران و کرون، سمیرم و روستاهای فریدونشهر شد.

همچنین تعدادی از ساکنان روستای جبل شهر کوهپایه که در ۶۵ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد، به خبرگزاری ایرنا اعلام کردند که آب رودخانه فصلی این روستا سرریز کرده است.

براساس گزارش‌ها براثر سیلاب و رانش زمین در بویراحمد نیز سه روستا تخلیه و یک روستا تخریب شد. هم چنین راه ارتباطی بیش از ۶۰ روستا در این شهرستان و ۸۰ درصد از راه‌های عشایری شهرستان گچساران قطع شده است.

در جنوب ایران شهر ایذه واقع در استان خوزستان دچار سیل شد. بارش ها در خوزستان باعث آب‌گرفتگی و راه افتادن سیل از روز گذشته شده است.

اما استان لرستان همچون روز دوشنبه با خروش خرم رود و راه افتادن سیلاب در مسیر شهرهای خرم‌آباد و پل دختر روبرو شد. براثر این سیل روز دوشنبه در این استان نیز بخش زیادی از یکی از پایه‌های پل تاریخی کشکان بر اثر بارش شدید باران تخریب شد.

اداره کل میراث فرهنگی لرستان اعلام کرده که براثر سیلاب سه پل تاریخی کشکان، کلهر و افرینه لرستان صدمه آسیب دیده‌اند. همچنین براساس گزارش ایسنا ۱۳۶ روستا در این استان بر اثر وقوع سیلاب با قطعی آب روبرو شدند که آب شرب ۵۶ استان وصل شده است.

بحران سیل اما در شهر گمیشان استان گلستان ادامه دارد و اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری ایران وضعیت این شهر را سخت و دشوار توصیف کرده است. با گذشت نهمین روز از وقوع سیل هنوز این شهر دچار آب گرفتگی شدید است.

پیشتر وضعیت کمک رسانی به سیل گلستان به خصوص در شهر گمیشان با انتقادات بسیاری روبرو شده بود.

اداره سازمان هواشناسی پیش از این اعلام کرده بود که در روز سه شنبه ششم فروردین استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان شاهد وقوع سیلاب خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG