لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

سیل ویرانگر در شمال ایران؛ گزارش‌های مردمی حاکی از کم کاری نهادهای مسئول است


منطقه آق قلا در استان گلستان زیر آب رفته است.
منطقه آق قلا در استان گلستان زیر آب رفته است.

با ادامه جاری شدن سیل در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و همچنین روایت‌های شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی از حجم بالای خرابی‌ها و مشکلات و عدم حضور به موقع نهادهای مسئول حکایت می‌کند.

صدای آمریکا از روز پنجشنبه اول فروردین گزارش ها و عکس و فیلم هایی از این سیل منتشر کرد.

در شرایطی که سیلاب ویرانگر کام شهروندان شمالی را در آستانه نوروز تلخ کرده، صداوسیما و رسانه‌های حکومتی ابتدا بر حضور مقاماتی مانند نماینده رهبری و رئیس سازمان مدیریت بحران ایران در منطقه متمرکز شدند.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران در گفتگو با صداوسیما مدعی شد که تدابیری اندیشیده شده تا خسارات حداقلی باشد اما در این ویدئو می‌بینید که یک شهروند می‌گوید تمام وعده‌ها دروغ بوده و هیچ کمکی به آنها نشده است.

در این ویدئو نیز روایت یک شهروند معلول را می‌بینید و می‌شنوید که می‌گوید مسئولان به موقع برای تخلیه منازل اطلاع رسانی نکرده‌اند و وقتی تو در سیلاب گرفتار شده با همه نهادها تماس گرفته اما هیچ کمکی به او نکرده‌اند.

گزارش‌های غیررسمی از مناطق سنی نشین استان گلستان نیز حاکی از شدت بالای خرابی‌ها و کم‌کاری و بی‌توجهی مسئولان به شهروندان آسیب دیده است.

در این ویدئو یک پیرمرد ترکمن می‌گوید برای درخواست کمک به فرمانداری رفته‌اند اما آنها را از آنجا بیرون کرده‌اند.

آق قلا در گلستان یکی از مناطقی است که متحمل آسیب‌های بسیاری شده و آن طور که میرمحمد غراوی معاون امور عمرانی استاندار گلستان روز جمعه ۲ فروردین اعلام کرد حدود نیمی از شهر آق‌قلا و ۱۰ روستای این شهرستان را آب فرا گرفته است.

تعداد زیادی از شهروندان و فعالان مدنی در پی اعلام ناتوانی نهادهای مسئول خود را به مناطق آسیب دیده رسانده و عموما از ضعف خدمات رسانی حکایت می‌کنند.

سردار آزمون، بازیکن گنبدی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید هیچ مسئولی را در منطقه ندیده و فقط مردم به همدیگر کمک می‌کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG