لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

کمتر از یک هفته پس از وقوع سیل؛ اطلاع رسانی به «فتنه» تعبیر شد


سیل در شیراز
سیل در شیراز

لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با اشاره به وقوع سیل در نقاط مختلف ایران گفت که اطلاع‌رسانی درباره سیل و انتشار برخی اخبار، موجب فتنه می‌شود.

دژکام توضیحی درباره رسانه مورد نظر خود یا نمونه‌ای از اخباری که انتشار آن‌ها باعث فتنه می‌شود، نداد؛ اما گفت رسانه‌ای که «فضا را برای رسانه‌های بیگانه» درست کند،‌ در امتحان «سربلند» نبوده است.

این برای چندمین بار طی روزهای اخیر و پس از وقوع سیل در بخش‌هایی از ایران است که نسبت به اطلاع‌رسانی درباره این حادثه هشدار داده می‌شود.

پیشتر محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، و جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل ایران، هم هشدارهای مشابهی داده بودند. معاون دادستان کل ایران در امور فضای مجازی گفته بود که با «تولیدکنندگان شایعات» و افرادی که «بدون توجه به صحت و سقم اخبار نسبت به انتشار آن اقدام می‌کنند» برخورد خواهد شد.

طی روزهای اخیر و پس از وقوع سیل در ایران، انتقادها از عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی شدت گرفته است.

دولت ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت در حوزه محیط زیست و تخریب منابع طبیعی ایران، از جمله سدسازی‌های بی‌رویه و بدون مطالعه صرفا با هدف سوءاستفاده‌های کلان مالی و پر کردن جیب سران فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن اقدامات را از عوامل اصلی بروز فاجعه‌های زیست‌محیطی، از جمله خشک‌سالی‌های بلندمدت و سیل‌های ویرانگر، برشمرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG