لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

بحران سیل در ایران | سخنگوی سازمان اورژانس: در سیل اخیر ۷۰ نفر کشته و ۷۶۸ نفر زخمی شدند


سخنگوی سازمان اورژانس ایران اعلام کرد در جریان بارندگی و سیل اخیر در نقاط مختلف ایران، در مجموع ۸۳۸ نفر کشته و زخمی شدند.

به گزارش فارس، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس گفت در فاصله روزهای ۲۶ اسفند تا ۱۵ فروردین ۷۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین میزان مرگ در استان فارس بود که ۲۳ نفر جان خود را از دست دادند. ۱۴ نفر در لرستان و ۸ نفر هم در گلستان در جریان این حوادث کشته شدند.

خالدی اضافه کرد که در این مدت «۷۶۸ نفر بر اثر سوانح جوی دچار مصدومیت شده‌اند که از این تعداد ۶۱۳ نفر توسط نیروهای اورژانس به مراکز درمانی اعزام، ۱۵۵ نفر در محل درمان و ۳۸ نفر نیز بستری هستند.»

بیشترین تعداد مجروحان به استان لرستان مربوط می‌شود که ۲۵۶ نفر در آن مصدوم شدند. ۱۹۰ نفر در استان فارس و ۹۸ تن هم در استان خوزستان مجروح شدند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG