لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

انتقاد عفو بین الملل از اتهامات کلی و "مبهم" علیه مستندساز ایرانی


کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی و برنده چند جایزه بین المللی
کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی و برنده چند جایزه بین المللی

در پی درخواست نهادهای بین المللی و چهره های فرهنگی داخلی و خارجی از دستگاه قضایی ایران برای لغو محکومیت کیوان کریمی فیلمساز ایرانی، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار نامه ای خطاب به مقامات عالیرتبه ایران، به اتهامات مطرح شده علیه این هنرمند انتقاد کرده است.

عفو بین الملل در نامه ای که دو روز پیش منتشر کرده، جلسات دادگاه را کوتاه و فرصت وکیل آقای کریمی برای دفاع از این فیلمساز را ناکافی دانسته است.

این نامه همچنین به اتهام "تبلیغ علیه نظام" که کیوان کریمی به آن عنوان محاکمه شد اشاره کرده اما در ادامه یادآور شده که این فیلمساز از اتهام "تبلیغ علیه نظام" تبرئه شده و در عوض شش سال زندان به اتهام "توهین به مقدسات" به او تحمیل شده است که او تا آخرین جلسه دادگاه از آن بی اطلاع بوده است.

کیوان کریمی، فیلمساز جوان ایرانی، آذر ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب محاکمه شد.

اتهامات مطرح شده علیه او در ارتباط با ساخت فیلم "نوشتن بر شهر" درباره دیوارنویسی ها و گرافیتی های سیاسی و اجتماعی در ایران پس از انقلاب بود.

مهر ماه امسال قاضی مقیسه این فیلمساز ایرانی را به اتهام "توهین به مقدسات" و "روابط نامشروع" به شش سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرد.

او به حکم صادره اعتراض کرده و منتظر صدور حکم دادگاه تجدیدنظر است.

عفو بین الملل در بخش دیگری از نامه خود با اشاره به مواردی چون "تبلیغ علیه نظام"، "تشویش اذهان عمومی"، "توهین به مقدسات" و "توهین به مقامات دولتی" در قانون مجازات اسلامی آورده است که تعریف درست و روشنی برای این اتهامات وجود ندارد و به صورت مبهم به افراد تحمیل می‌شود. به نوشته عفو بین الملل، این جرایم اغلب به منظور "مهار فعالیت‌های مسالمت آمیز حق آزادی بیان" استفاده می‌شود.

محکومیت کیوان کریمی پیش از این واکنش های بین المللی دیگری نیز در پی داشت.

اوایل ماه جاری میلادی، کمیته بین المللی سینماگران و هنرمندان نیز با نگارش نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار لغو محکومیت کیوان کریمی و آزادی او شده بود.

در این نامه که به امضای حدود ۷۰۰ هنرمند از سراسر جهان رسیده بود، ضمن ابراز امیدواری به لغو حکم اولیه دادگاه در مرحله تجدیدنظر، آمده بود: "هنرمندانی مثل او برای پرده برداری از واقعیت‌ها کار می‌کنند، اما همچنین سعی می‌کنند زندگی را برای انسانیت، زیبا‌تر و با گذشت‌تر جلوه دهند؛ ما معتقدیم که فیلم‌های کیوان کریمی در این جهت تهیه می‌شود."

اعلام حکم دادگاه علیه این فیلمساز و دو شاعر جوان که با در نظر گرفتن مجازات شلاق همراه شده بود، بلافاصله مورد انتقاد فعالان حقوق بشر و نویسندگان و هنرمندان قرار گرفت.

از جمله ۴۵ نماینده پارلمان اروپا که در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری ایران خواستار لغو حکم کیوان کریمی شده بودند. آذر ماه گذشته نیز ۱۳۷ کارگردان ایرانی در نامه ای خواستار تبرئه کیوان کریمی شده بودند.

XS
SM
MD
LG