لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی به زندان و شلاق محکوم شد


کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی و برنده چند جایزه بین المللی
کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی و برنده چند جایزه بین المللی

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران کیوان کریمی مستندساز کرد ایرانی را به اتهام آنچه "فعالیت تبلیغی علیه نظام" عنوان شده، به ۶ سال زندان و تحمل ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرد؛ محکومیتی که به دنبال صدور احکام مشابه دیگری برای چند هنرمند دیگر ایرانی صادر شده است.

پیشتر شعبهٔ ۲۸ دادگاه انقلاب ایران فاطمه اختصاری و مهدی موسوی دو شاعر جوان ایرانی را به اتهام "توهین به مقدسات" و "تبلیغ علیه نظام" به ترتیب به ۱۱ سال و نیم زندان و ۹۹ ضربه شلاق، و ۹ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

کیوان کریمی فارغ‌التحصیل رشته مدیریت رسانه و برنده چند جایزه بین‌المللی است که کارهایش بیشتر بر روی مشکلات ناشی از زندگی مدرن و اظهار نظرهای سیاسی در ایران تمرکز دارد.

به گزارش برخی رسانه‌های حقوق بشری ایران، وی آذر ۱۳۹۲ به دلیل ساخت فیلمی با عنوان "نوشتن بر شهر" با مضمون دیوارنویسی‌های سیاسی‌-اجتماعی در ایران، بازداشت و پس از ۱۲ روز با قید وثیقه تا زمان دادگاه آزاد شد.

کانون نویسندگان ایران ضمن محکومیت احکام صادر شده برای این هنرمندان، در اطلاعیه‌ای نوشت "کانون از آزادی بیان این هنرمندان دفاع می‌کند، که طبق منشورش همگان بی‌هیچ حصر و استثنا باید از آن برخوردار باشند."

XS
SM
MD
LG