لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

تردید در شمارش آرای تماشاگران جشنواره فجر


تردید در شمارش آرای تماشاگران جشنواره فجر
تردید در شمارش آرای تماشاگران جشنواره فجر

در روزهای پایانی بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر حرف و حدیث ها پیرامون هیئت داوران، شمارش درست آرای تماشاگران برای انتخاب سیمرغ مردمی بسیار است.

تا دو سال پیش خانه سینما مدیریت شمارش آرای بهترین فیلم سال به انتخاب تماشاگران « سیمرغ مردمی» را برعهده داشت؛ اما از آن پس و با روی کار آمدن تیم جوادشمقدری در وزارت ارشاداسلامی، شمارش آرا از خانه سینما سلب و در اختیار مدیران جشنواره قرار گرفت؛ از این رو شماری از فیلمسازان می گویند شمارش آرای تماشاگران توسط مدیران دولتی سرنوشتی همانند شمارش آرای ریاست جمهوری سال گذشته یافته است.

گزارشگران می گویند در روزهای پایانی جشنواره ایم اما تاکنون تنها سه بار آرای مردمی از سوی روابط عمومی جشنواره اعلام شده است.

تاثیرات اعتراضات خیابانی سال گذشته

سال گذشته نیز و در پی بحران سیاسی ناشی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری و تلاش مخالفان دولت برای ابراز مخالفت خود از راه های ممکن از جمله رای به فیلم های منتقد دولت مدیران جشنواره را واداشت دست خانه سینما تنها نهاد صنفی و مستقل صنوف سینمایی را از نظارت بر آرای تماشاگران حذف و یک مدیر دولتی را به این کار برگزینند که به گفته یک منتقد ویژگی اساسی این مدیر «تجربه در شمارش آرای ریاست جمهوری سال گذشته» بوده است.

کارشناسان می گویند تا پیش از این نتایج آرای مردمی روز به روز می شد اما از سال گذشته این روی به هر از چند گاهی تغییر یافته است.

امسال در جریان برگزاری جشنواره تا روز نهم فقط سه بار آرای مردمی اعلام شده و گزینه ها در روزهای اول شامل (خوب، خیلی خوب و عالی) بود بعد از روز سوم گزینه های (ضعیف و متوسط) هم به گزینه های پیشین افزوده شد. افزون براین تغییرات و جابجایی سانس نمایش فیلم ها، نبود امکان برای نظردهی تماشاگران در نمایش بعضی از فیلم ها این نظریه را از سوی منتقدان و بعضی فیلمسازان مطرح کرد که مدیران جشنواره آرای تماشاگران را نادیده گرفته و آرای خود را بجای آنان اعلام می کنند. این بحث و گمانه سال گذشته نیز به صورت جدی مطرح شد.

در این میان حتا مسعود ده نمکی، سازنده فیلم اخراجی های 3 نیز نسبت به سلامتی شمارش آرای تماشاگران ابراز تردید کرده است.

XS
SM
MD
LG