لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

عاتکه رجبی، معلم زندانی پیشین، از «فشارهای مضاعف» بر فرزانه قره حسنلو در زندان مشهد خبر داد


فرزانه قره حسنلو، زندانی سیاسی تبعیدی در مشهد
فرزانه قره حسنلو، زندانی سیاسی تبعیدی در مشهد

عاتکه رجبی، معلم زندانی پیشین، از «فشارهای مضاعف» و تحت‌نظر بودن فرزانه قره حسنلو در زندان مشهد خبر داد.

این فعال صنفی معلمان در یادداشتی اینستاگرامی با اشاره به دوران حبس خود در زندان مشهد، محل نگهداری فرزانه قره‌حسنلو، نوشت که همیشه یک نفر کنار تو قرار داشته که از ارتباطش با دیگر زندانیان جلوگیری کند.

این معلم اخراجی با یادآوری محدودیت‌های دیگر علیه فرزانه قره‌حسنلو از جمله حبس در تبعید و محرومیت از ملاقات با خانواده تاکید کرد: «توی زندان یک جور متفاوت از بقیه تحت نظره، روش فشار میارند و اذیتش میکنند.»

محسن بیات، وکیل فرزانه قره‌حسنلو، در فروردین‌ماه سال جاری از ممنوعیت تماس به مدت دو هفته و ممنوع‌الملاقاتی موکلش به مدت سه ماه به دلیل پیام صوتی برای تبریک سال جدید خبر داده بود.

در پرونده بسیجی کشته‌شده به نام روح‌الله عجمیان، فرزانه قره‌حسنلو به ۵ سال حبس درمشهد و همسرش، حمید قره‌حسنلو، هم به ۱۵ سال زندان در یزد محکوم شده اند. آنها بارها اتهامات خود در این پرونده را رد کرده‌اند.

عاتکه رجبی در توصیف فرزانه قره‌حسنلو نوشته است: «اگر کسی دوست داره معنی صلح، دوستی، عشق و صبوری رو عمیق بفهمه، کافیه فقط چند روزی با فرزانه هم‌کلام بشه.»

گزارش‌های متعدد فعالان و نهادهای حقوق بشری حاکی از تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی از سوی جمهوری اسلامی است.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، معتقد است که جمهوری اسلامی از شرایط زندان به عنوان فشار مضاعف علیه زندانیان استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG