لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

واکنش جمهوری اسلامی به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: افزایش غنی‌سازی اورانیوم


خبرگزاری رویترز اعلام کرد جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قصد دارد ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را در سایت‌های زیرزمینی نطنز و فردو افزایش دهد.

به گزارش رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها، این اقدام با نصب آبشارهای بیشتر سانتریفیوژ در این دو سایت صورت می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد شدت واکنش جمهوری اسلامی کمتر از انتظار قبلی بوده است.

به گفته‌ دیپلمات‌ها، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال بررسی افزایش غنی‌سازی جمهوری اسلامی هستند و گزارشی در این زمینه ارائه خواهند داد با این حال هنوز جزئیات تعداد و نوع سانتریفیوژهای اضافه شده و سطح غنی‌سازی آنها مشخص نیست.

برخی دیگر از مقامات معتقدند این اقدام جمهوری اسلامی احتمالا بدون صدور قطعنامه نیز صورت می‌گرفت.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۶ خرداد امسال از مقامات حکومت ایران خواست گام‌های همکاری با آژانس را که بازوی نظارتی سازمان مل متحد در امور هسته‌ای است با سرعت بیشتری بردارند و تصمیم اخیرشان برای منع ورود بازرسان باتجربه را لغو کنند.

شورای حکام ۱۸ ماه پیش نیز با صدور قطعنامه‌ای جمهوری اسلامی را ملزم کرده بود در مورد ذرات اورانیوم کشف‌شده «با منشأ انسانی» در مکان‌هایی که فعالیت هسته‌ای در آنها پیشتر به آژانس اطلاع داده نشده بود،‌ با تحقیقات آژانس همکاری کند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ۱۴ خرداد گفت ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از جمله ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده، همچنان در حال افزایش است.

ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۷ خرداد با بازنشر بیانیه‌ای که در روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد در زمینه راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، تصریح کرد که هیچ توجیهی برای انباشت اورانیوم بسیار غنی شده در ایران وجود ندارد.

آمریکا در این بیانیه خاطرنشان کرده است که تصمیم جمهوری اسلامی در سه سال گذشته برای توقف اجرای تعهدات هسته‌ای خود مرتبط با برجام و به دنبال آن حذف تجهیزات بصری و نظارتی مرتبط با برجام، تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف کرده است.

در این بیانیه که توسط لورا هولگیت، نماینده ایالات متحده در آژانس ارائه شد، با اشاره به ممانعت جمهوری اسلامی از تداوم اطلاع آژانس درباره تولید و موجودی سانتریفیوژ های ایران و اجزای مرتبط با آنها، آمده است: «در حالی که ذخایر اورانیوم غنی ‌شده ایران تا حد ۶۰ درصد همچنان در حال رشد است، باید به صراحت بگوییم هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای این که ایران ذخایر اورانیوم بسیار غنی شده را انباشته می‌کند وجود ندارد و این اقدامات با رفتار سایر کشورهای غیرهسته‌ای عضو معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای در تضاد است.»

XS
SM
MD
LG