لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

متهمان اقتصادی با تایید دیوان عالی ایران یک قدم دیگر به اعدام نزدیک شدند


حمید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دادگاه
حمید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دادگاه

سخنگوی قوه قضاییه ایران خبر داد که دیوان عالی کشور حکم اعدام دو تن از متهمان اقتصادی را تایید کرده است.

وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی دو متهمی هستند که به اتهام «فساد فی الارض» در دادگاه محاکمه شدند و حکم اعدام آن‌ها از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضاییه درباره زمان احتمالی اجرای حکم این دو نفر سخنی نگفت.

وحید مظلومین از سوی رسانه‌ها و مسئولان با عنوان «سلطان سکه» یاد می‌شد.

براساس گزارشی که خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه منتشر کرده است مظلومین در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و در جریان «ایام نابسامانی بازار ارز» هم بازداشت شده بود. براساس این گزارش، در «شبکه وحید مظلومین» در مجموع ۲۱۹ حساب بانکی وجود داشته و بیش از ۱۴هزار میلیارد تومان تراکنش در آن‌ انجام شده است.

محمداسماعیل قاسمی، دیگر متهم این پروند است که به اعدام محکوم شده است. اتهام او «افسادفی الارض از طریق مشارکت و تشکیل شبکه فساد اخلال درنظام اقتصادی و ارزی وپولی کشور با انجام معاملات غیر قانونی وغیر مجاز ارز و سکه و قاچاق عمده ارز در حد کلان» بود.

اژه‌ای در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی خبر داد،‌ فاصله میان برگزاری دادگاه این متهمان، ۱۷ شهریور، تا تایید حکم آن‌ها در دیوان عالی کشور، ۲۹ مهر، تنها ۴۳ روز بود.

پیش از این صادق لاریجانی رییس قوه‌قضاییه، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار اجازه او برای «تسریع» در روند برگزاری دادگاه متهمان اقتصادی شده بود؛ اجازه‌ای که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به قوه‌قضاییه داده شد.

این مساله اما با انتقاد برخی حقوقدانان مواجه شد که تسریع در روند محاکمه و حذف برخی موارد و تشریفات مربوط به دادرسی را نقض حقوق متهمان توصیف می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG