لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

مالباختگان پدیده شاندیز و سکه ثامن برای اعتراض تجمع کردند


 تجمع مالباختگان موسسه پدیده شاندیز در مشهد
تجمع مالباختگان موسسه پدیده شاندیز در مشهد

گروهی از مالباختگان و زیان دیدگان موسسه‌های مالی و تجاری در تلاش برای دریافت مطالبتشان دست به تجمع زدند.

مالباختگان موسسه سکه ثامن در پی فراخوانی که پیشتر اعلام شده بود، روز شنبه ۲۸ مهر مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان بازگرداندن مطالبات شان و رسیدگی به شکایت از این موسسه شدند.

سکه ثامن با مجوز اتحادیه طلا و وزارت صنعت و معدن در زمینه خرید و فروش طلای آنلاین فعالیت داشت و حدود ۳۰۰۰ نفر با چندین میلیارد تومان سرمایه در سایت این شرکت اقدام به خرید و فروش قانونی طلا طبق مجوزهای قانونی کرده بودند. این موسسه در تاریخ ۲۴ شهریور امسال ناگهان اقدام به اعلام ورشکستگی کرد و مدیرعامل آن از کشور گریخت، اما چند روز بعد مقامات ایرانی اعلام کردند با کمک اینترپل او را به ایران بازگردانده اند.

از سوی دیگر، عده‌ای از مالباختگان شرکت پدیده شاندیز نیز روز شنبه با تجمع در محوطه این شرکت در مشهد خواستار پس‌ گرفتن سرمایه‌های خود شدند.

تجمع کنندگان که چند سالی است در پی دریافت مطالبات و سرمایه‌های خود هستند، در مقابل دفتر این شرکت با سر دادن شعارهایی خواهان فروش این موسسه و بازبرگرداندن سرمایه‌هایشان شدند.

پدیده شاندیز، شرکتی است که طرحی جامع برای تبدیل چند روستا و مناطق ییلاقی اطراف مشهد از جمله شاندیز را به شهرکی به نام پدیده شاندیز دنبال می کند. ساخت و ساز در این طرح آن با تغییر غیرقانونی کاربری زمین و بدون داشتن مجوزهای لازم، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز شد.

شرکت‌های وابسته به شرکت پدیده به طور غیرقانونی و بدون پشتوانه برای بالابردن قیمت سهام پدیده تلاش کردند که پس از مدتی با برخورد قضایی متوقف شد. در ادامه مشخص شد که شرکت پدیده تخلف‌های دیگری نیز از جمله پیش فروش زمین‌هایی که مجوزهای لازم را نداشته، انجام داده است.

طی دو سال گذشته مالباختگان موسسه‌های مالی و اقتصادی بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند. معترضان به کوتاهی مدیران بانک مرکزی و دیگر مدیران دولتی در نظارت بر موسسات متخلف اعتراض دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG