لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

اتحادیه اروپا به دنبال تشویق تجارت با ایران؛ ظریف: اثرات روانی تحریم باقیست


عکسی آرشیوی از یکی دیدارهای موگرینی و ظریف
عکسی آرشیوی از یکی دیدارهای موگرینی و ظریف

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در اسلو درباره اجرای توافق اتمی گفتگو کردند. به گفته خانم موگرینی، اتحادیه اروپا در صدد تشویق دیگران به کار با ایران است و آقای ظریف هم از آمریکا انتظار دارد در این زمینه بیشتر تلاش کند.

تنها چند ماه از اجرای توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی گذشته اما تاثیرات آن برای اتحادیه اروپا و ایران قابل لمس است. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی و غیر اروپایی به از سرگیری تجارت با ایران تشویق می‌شوند.

خانم موگرینی می‌گوید: "در چهار ماه نخست امسال تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است."

اما وزیر امور خارجه ایران می‌گوید با آن که تحریم‌ها از لحاظ رسمی برداشته شده‌اند، اثرات روانی آن همچنان باقیست.

محمد جواد ظریف معتقد است آمریکا باید اقداماتی جهت برطرف کردن این تاثیرات روانی انجام بدهد. او گفت‌وگوی خود با خانم موگرینی را خوب توصیف کرد و از دیدار روز چهارشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا خبر داد.

این ملاقات‌ها در حاشیه نشست اسلو صورت گرفت و وزیر امور خارجه ایران در مورد فرصت‌های همکاری بیشتر میان ایران و نروژ سخنرانی کرد. او از نروژ برای تسهیل خروج اورانیوم غنی شده مازاد در ازای دریافت کیک زردمطابق توافق اتمی تشکر کرد.

بخشی دیگر از مذاکرات هم به مبارزه با تروریسم، ایدئولوژی افراط گرایی و بحران داعش در عراق و سوریه اختصاص داشت.

آقای ظریف در کنفرانس مطبوعاتی پرهیز از اقدام نظامی و یافتن ریشه افراط گرایی برای جلوگیری از جذب افراد بیشتر را توصیه کرد.

او گفت: " باید به دنبال یافتن راه حل‌های سیاسی و همین طور ریشه مشکلات منطقه مان باشیم. مسائلی مانند عدم توانایی کشورها در برآوردن خواسته های جوانان که باعث می‌شود جذب ایدئولوژی منحط عوام فریبانی شوند که از سوی کسانی که بدنبال منافع کوتاه مدت خود هستند، تأمین مالی می‌شوند."

آقای ظریف یادآور شد که راه حل مبارزه با داعش میتواند یک جنبه نظامی هم داشته باشد.

اجلاس اسلو هر ساله برای بررسی مسائل مربوط به تنش‌های نظامی در جهان و فعالیت‌هایی که برای برقراری صلح صورت می‌گیرد، تشکیل می‌شود.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در میان حدود ۱۰۰ شرکت کننده این نشست، حضور دارند.

XS
SM
MD
LG