لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

آلمان: اینستکس با موفقیت اولین نقل و انتقال مالی با ایران را انجام داد


آلمان با همکاری فرانسه و بریتانیا این امکان را ایجاد کرد.
آلمان با همکاری فرانسه و بریتانیا این امکان را ایجاد کرد.

کشورهای اروپایی که سعی در حفظ توافق برجام با ایران دارند روز سه شنبه ۱۲ فروردین گفتند که سیستمی که آنها برای تجارت با ایران راه اندازی کرده اند سرانجام اولین تبادل مالی را انجام داد تا صادرات اقلام پزشکی تسهیل شود.

بریتانیا، فرانسه، و آلمان بیش از یک سال قبل در ژانویه ۲۰۱۹ ساز و کار مالی موسوم به اینستکس را به راه انداختند تا از شرکت هایی که با ایران تجارت دارند، در مقابل تحریم‌های آمریکا حفاظت کند.

این ساز و کار چند ماه پس از آن که پرزیدنت ترامپ آمریکا را از توافق برجام خارج کرد و تحریم ها علیه تهران را برگرداند، راه اندازی شد.

از زمان راه اندازی اینستکس، مقامات برای به اجرا گذاشتن آن مشکل داشتند. اما روز سه شنبه وزارت خارجه آلمان گفت سه کشور اروپایی می توانند تایید کنند که اینستکس با موفقیت اولین تراکنش مالی را انجام داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز ۵ فروردین در یک توئیت اشاره کرد که تحریم‌های ایالات متحده واردات تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام بشر دوستانه را در بر نمی‌گیرد و ایران از ماه ژانویه تاکنون کیت‌های آزمایش را بدون هیچ‌گونه مانعی از لحاظ تحریم‌های ایالات متحده، وارد کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز پیشتر در پیامی ویدئویی اشاره کرده بود که ایالات متحده «تمامی خدمات مرتبط با دارو و خدمات و تجهیزات درمانی» را از شمول تحریم‌ها معاف کرده است.

آقای هوک اضافه کرده بود که «مردم ایران خوب می‌دانند که مشکل اصلی که از دسترسی [آنها به این خدمات] جلوگیری می‌کند، خود رژیم [جمهوری اسلامی] است. در جامعه پزشکی ایران زمزمه‌هایی وجود دارد مبنی بر این که رژیم و عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول انبار کردن دارو هستند تا خودشان آن را به قیمت بالا بفروشند و سود به جیب بزنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG