لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

حمایت رئیس کمیسیون اروپا از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی


اورزولا فون در لاین - آرشیو
اورزولا فون در لاین - آرشیو

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، می‌گوید که از قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند.

اورزولا فون در لاین روز سه‌شنبه واکنش جمهوری اسلامی به اعتراضات مردمی را «وحشیانه و وحشتناک» توصیف کرد و گفت که قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی پاسخی به «پایمال شدن» حقوق اساسی بشر در ایران است.

به گزارش رویترز، اورزولا فون در لاین این سخنان را در حاشیه مجمع جهانی اقتصادی داووس ۲۰۲۳ بیان کرد. چهره‌های مطرح اقتصادی و رهبران جهان با حضور در این کنفرانس نظرات‌شان را درباره مسائل مهم جهانی بیان می‌کنند.

پارلمان اروپا قرار است روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را درباره سرکوب‌ معترضان در ایران به رای بگذارد. بسیاری این قطعنامه را فرصتی برای قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا می‌دانند.

تصمیم نهایی در این باره را کمیسیون اروپا می‌گیرد.

اتحادیه اروپا در حال بررسی دور چهارم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات و ارسال تسلیحات به روسیه است. رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است که اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته آینده به فهرست تحریم‌ها اضافه خواهند شد. اما برخی از اعضا خواستار این هستند که کل نهاد سپاه به فهرست تروریستی افزوده شود. انتظار می‌رود بریتانیا در هفته‌های آینده چنین تصمیمی بگیرد.

فون در لاین گفت: «ما در واقع به دنبال دور جدیدی از تحریم‌ها هستیم و از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست (تروریستی) نیز حمایت می‌کنم. من شنیده‌ام که چندین وزیر نیز این درخواست را دارند و فکر می‌کنم حق با آنها است.»

قرار دادن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی به این معنی است که عضویت در این گروه، شرکت در جلسات آن، و حمل آرم آن در ملأعام جرم محسوب می‌شود.

پیشتر نیز وزیر امور خارجه فنلاند در گفت‌وگویی با رویترز گفته بود اقدامات جمهوری اسلامی در اجرای مجازات‌های اعدام، توقف مذاکرات احیای برجام، و تحویل هواپیماهای بدون سرنشین و تسلیحات به روسیه نیاز به واکنش قاطعانه دارد.

بر اساس گزارش‌ها سپاه پاسداران در سرکوب مرگبار اعتراضات در ایران نقش داشته است.

روابط بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر و با توقف تلاش‌ها برای احیای مذاکرات هسته‌ای بدتر شده است. تهران چندین شهروند اروپایی را بازداشت کرده است و این بلوک به طور فزاینده‌ای نسبت به ادامه سرکوب خشونت‌آمیز معترضان، از جمله اعدام، انتقاد کرده است.

روز دوشنبه ایرانیان معترض با برپایی تجمعی مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ، واقع در فرانسه، خواستار آن شدند که اتحادیه اروپا، سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی بداند.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، روز دوشنبه در هوای بارانی استراسبورگ و در تجمع اعتراضی ایرانیان مقابل پارلمان اروپا گفت باید «پاسخی نیرومند و جهانی» به جمهوری اسلامی داده شود.

XS
SM
MD
LG