لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

ایتالیا سفیر خود را از تهران فرا خواند


ایتالیا سفیر خود را از تهران فرا خواند
ایتالیا سفیر خود را از تهران فرا خواند

وزیران اتحادیه روز پنجشنبه در جلسه ای در بروکسل موافقت کردند شمار افراد و سازمان های بازرگانی را که در تحریم های فعلی هدف گرفته شده اند افزایش دهند. آنها همچنین موافقت کردند مجازات های بیشتری علیه بخش های ترابری و انرژی ایران را بررسی کنند.

دیپلمات ها می گویند ۱۸۰ مقام و شرکت ایرانی هدف مجازات های جدید قرار خواهند گرفت. قدرت های غربی بر این گمانند که ایران در تلاش برای ساختن تسلیحات اتمی است اما تهران می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است.

اتحادیه اروپا روز سه شنبه حمله به دو مجتمع دیپلماتیک بریتانیا در تهران را محکوم کرد. معترضان پنجره ها را شکستند و دفاتر دو محل را غارت کردند.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از جلسه بیانیه ای را قرائت کرد که در آن گفته می شود اتحادیه از حمله به سفارت بریتانیا خشمگین است و آن را کاملا محکوم می کند.

بریتانیا در پاسخ به این حمله دیپلمات های ایرانی را اخراج کرد، همچنین سفارت خود در تهران را بست.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا از پاسخ تند اتحادیه اروپا پشتیبانی کرده است.

روز پنجشنبه، ایتالیا به فرانسه، آلمان و هلند پیوست و سفیر خود را برای رایزنی از تهران فراخواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا می گوید علامتی وجود ندارد که نشان دهد مقام های ایران حمله به سفارت بریتانیا را هماهنگ کرده باشند. اما گفت این حادثه نمونه دیگری است که چرا ایران «مطرود» است.

خبرگزاری فارس اعلام کرد مقام های امنیتی ۱۱ معترض را که به دلیل پرتاب سنگ به دو مجتمع بریتانیا بازداشت شده بودند آزاد کرده اند. در این مورد هنوز توضیحی داده نشده است. این خبرگزاری می افزاید ایران به گرفتن تصمیم برای اخراج دیپلمات های بریتانیا از تهران نزدیک می شود.

تنش بین بریتانیا و ایران در روزهای اخیر شدت گرفته است.

مجلس ایران در اوائل هفته به پایین آوردن سطح مناسبات دیپلماتیک با لندن رای داد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که بریتانیا بر آن شد با گسستن تمام پیوندهای بانکی با ایران، تحریم ها را تشدید کند.

ایران روز پنجشنبه اعلام کرد به سفارت این کشور در برن، در سویس، حمله شده است.

خبرگزاری ایرنا می گوید دو مرد جوان شامگاه چهارشنبه سنگ و مواد آتش زا به طرف ساختمان سفارت پرتاب کردند.

XS
SM
MD
LG