لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

ممنوعیت سوختگیری هواپیماهای اروپایی در ایران


ایران به هواپیماهای اروپایی که به تهران آمد و شد می کنند، سوخت تحویل نمی دهد. این اقدام در پاسخ به خودداری برخی از شرکت های نفتی از سوختگیری هواپیماهای ایرانی در اروپا صورت می گیرد.

یک روزنامه دولتی به نقل از محمد رضا رحیمی، معاون رییس جمهوری می گوید این تصمیم یک «عمل تلافی جویانه» است.

هواپیماهای تجاری ایران از سوختگیری دوباره در آلمان و بریتانیا محروم شده اند. برخی از شرکت های تامین خدمات هوایی در دیگر کشورهای اروپایی نیز از سرویس جت های ایران خودداری می کنند.

تحریم های بین المللی بر ایران به دلیل برنامه اتمی، واردات سوخت ایران و شرکت هایی که ممنوعیت را نقض می کنند هدف گرفته است.

ایران می گوید برنامه اتمی آن کاربردهای صلحجویانه دارد و اتهامات غرب را که درصدد تولید تسلیحات اتمی است تکذیب می کند.

ایران سال پیش به کشورهای اروپایی هشدار داد که اگر توقف تحویل سوخت ادامه پیدا کند، تلافی خواهد کرد.

اقدام ایران در میان افزایش تنش بین تهران و اتحادیه اروپا صورت می گیرد.

روز سه شنبه اتحادیه اروپا در پی ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران تحریم های اضافی بر آن کشور وضع کرد. اتحادیه اروپا، حساب ها و دارایی های ۳۲ مقام را به اتهام درگیری در نقض حقوق انسانی مردم ایران مسدود کرد و محدودیت های مسافرتی بر آنها بر قرار ساخت.

در این میان، ایران از اتحادیه اروپا خواسته است در موضع خود نسبت به سازمان مجاهدین خلق ایران در عراق بازنگری کند.

رسانه های ایران به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه می گویند ایران از گروه های بین المللی و کشورهایی که از حقوق بشر پشتیبانی می کنند انتظار دارد تروریسم را محکوم کنند.

مهمانپرست این نظر را روز سه شنبه و پس از آن ابراز داشت که کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای در روز شنبه از کشته و مجروح شدن ساکنان اردوگاه اشرف در عراق ابراز تاسف کرد.

XS
SM
MD
LG