لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

دستور رئیس قوه قضاییه برای برخورد با رسانه‌هایی که به «بزرگنمایی فساد» می‌پردازند


رئیس قوه قضاییه ایران از صدور دستور برخورد با رسانه‌هایی که «نسبت به انعکاس مفاسد بزرگ‌نمایی می‌کنند» خبر داد.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، روز یکشنبه به آنچه که بزرگنمایی فساد در برخی رسانه‌ها نامید، انتقاد کرد و گفت: «امروز برخی فکر می‌کنند که بزرگ‌نمایی فساد کار خوبی است. برخی رسانه‌ها داد از فساد می‌زنند و معلوم نیست چه می‌خواهند بگویند. می‌خواهند به گردن دیگران بیاندازند، اشتباه می‌کنند چون کار غیرمنصفانه گریبانگیر خود آنها نیز خواهد شد.» او سپس ادامه داد: «این واقعا تخلف است و من به دادستان تهران دستور دادم که تمامی این موارد را رصد کند و در آنچه که خلاف قانون است، متخلفان را از هر مرتبه‌ای که باشند احضار کند.»

رئیس قوه قضاییه ایران ادامه سخنرانی خود گفت: «این یک کار غیرمنصفانه است که پرونده هنوز در دادسرا است ولی روزنامه‌های زنجیره‌ای می‌آیند اسم فردی را مطرح می‌کنند، چند وزیر را هم اضافه می‌کنند و بعد تیتر می‌زنند «ردپای چند وزیر در پرونده ... ».

سه شنبه هفته گذشته روزنامه‌هایی نظیر شرق، اعتماد، ابتکار و آرمان تیتر صفحه اول خود را به نقش سه وزیر دولت احمدی‌نژاد در پرونده بابک زنجانی اختصاص دادند. انتقاد صادق آملی لاریجانی از روزنامه‌ها در حالیست که این روزنامه‌ها تیتر خود را به نقل از سخنان غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه و معاون اول آقای لاریجانی منتشر کرده بودند.

در گزارشی دیگر، یک هفته پیش، وبسایت خبری «فردا»، نزدیک به محمد باقر قالیباف شهردار تهران، مطلبی با عنوان «رد پای چند وزیر در پرونده زنجانی» منتشر کرد که به نقل قول‌هایی از نمایندگان رسیدگی کننده به پرونده پرداخته بود.

به نظر می‌رسد رئیس قوه قضائیه ایران در سخنان روز یکشنبه خود به انتشار این گزارش نیز اشاره داشته است. او گفت: «اینکه نماینده محترمی حسب وظیفه‌اش باید در کمیسیون قضایی یا جای دیگری موضوعی را رسیدگی کند درست است اما نماینده حق ندارد در پرونده‌های قضایی ورود کند. این یک اشتباه است که برخی دارند مرتکب می‌شوند».

مجلس، دولت و قوه قضاییه ایران چند پرونده فساد مالی و اداری مربوط به دولت گذشته را در دست بررسی دارند که مهمترین آنها، پرونده بدهی بابک زنجانی به دولت است. دولت حسن روحانی بدهی بابک زنجانی را حدود ۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. زنجانی متهم است که میلیاردها دلار از پول دولت را پس نداده است.

طی ماههای گذشته ابعاد مختلفی از فساد اقتصادی در دولت گذشته توسط مسئولان کنونی دولتی و نمایندگان مجلس منتشر شده اما این اولین بار است که رئیس قوه قضاییه ایران نسبت به «بزرگنمایی مفاسد در رسانه‌ها» هشدار داده و دستور پیگیری قضایی آن را صادر کرده است.

پیش از این رهبر ایران از دولت حسن روحانی خواسته بود که از نقد دولت پیش دست بردارد و تنها به سعی در بهتر کردن عملکرد خود داشته باشد.

XS
SM
MD
LG