لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

پرونده زنجانی، سه برابر پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی


یک مقام قضایی در ایران، پرونده بابک زنجانی را بزرگترین پرونده دستگاه قضایی بعد از انقلاب معرفی کرد که حجم آن ۳ برابر حجم پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران حجم پرونده بابک زنجانی، تاجر جوانی که به دلیل اتهاماتی نظیر بازنگرداندن پول های دولت بازداشت شده است را سه برابر پرونده مه آفرید خسروی اعلام کرد.

مه آفرید خسروی نام متهم اصلی پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است که رسیدگی به آن از سه سال پیش به جریان افتاد.

دادستان تهران که روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت در مراسم تودیع و معارفه سرپرستان دادسرای جنایی و ارشاد اظهار داشت: «پرونده بابک زنجانی از نظر حجم مالی بزرگترین پرونده دستگاه قضائی بعد از انقلاب اسلامی است که حجم آن سه برابر پرونده مه آفرید خسروی است.»

جعفری دولت آبادی، حوزه فعالیت زنجانی زنجانی را تجارت، کارگزاری ارز و نفت اعلام کرد و گفت که «در حوزه نفت خودش صادر کننده و تایید کننده ال سی بود.»

به گفته دادستان تهران، زنجانی در کشورهای امارات، مالزی، ترکیه و تاجیکستان موسسات مالی باز گشایی کرد و با کمک همین موسسات ال سی ها را افتتاح و سپس تایید کرد.

وی ادامه داد: بابک زنجانی در سیستم سوئیفت پیغام می داد که پول واریز شده است و پس از بررسی مشخص شد این فقط یک پیغام بوده و پولی واریز نشده است. این کار همانند اقدامی بود که او در پرونده تامین اجتماعی در بانک مسکن انجام داده بود.

تا پیش از این، پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، از سوی دستگاه قضایی بزرگترین پرونده اختلاس در تاریخ ایران نامیده شده بود، حال در حالیکه مه آفرید خسروی و سه نفر دیگر از متهمان آن پرونده در انتظار اجرای حکم اعدام به سر میبرند، پرونده دیگری تاریخی شده و رکورد قبلی را شکسته است.

سازمان شفافیت بین‌المللی سال گذشته در گزارش سالانه خود درباره وضعیت مبارزه با فساد اداری رتبه ایران را در بین ۱۷۵ کشور جهان، ۱۴۴ اعلام کرد که سقوط ۱۱ پله ای نسبت به سال قبل (۲۰۱۲) نشان میداد.

در خاورمیانه کشورهای امارات، قطر، ترکیه، بحرین، عمان، عربستان، اردن، مصر و لبنان رتبه بهتری از ایران در مبارزه با فساد اداری دارند.
XS
SM
MD
LG