لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

محکومیت دو نماینده مجلس در پرونده «فساد مالی بزرگ»


محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از محکومیت دو نماینده مجلس در پرونده فساد بزرگ بانکی خبر داد و گفت برای آنها حکم مجازات صادر شده است. متهمان این پرونده سه نماینده مجلس بودند.

آقای افتخاری به خبرگزاری مهر گفت:‌ «در پرونده فساد سه هزار میلیاردی سه نماینده مجلس متهم بودند که به اتهام آنها در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد و بر اساس حکم دادگاه دو نفر از متهمان محکوم شده و برای آنها حکم مجازات صادر شد.»

این مقام قضایی ایران در اردیبهشت ماه بدون ذکر نام، از «محاکمه قریب‌ الوقوع سه نفر از نمایندگان مجلس هشتم ایران» در رابطه با پرونده‌ای که عنوان «فساد بزرگ بانکی» به خود گرفته است خبر داده بود.

پرونده این سه نماینده مجلس به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شده بود. حکم صادر شده
هنوز قطعی نیست و به نظر می رسد که به همین دلیل هویت محکومان اعلام نشده است.

پرونده موسوم به «بزرگ‌ ترین فساد مالی تاریخ ایران» در شهریور سال ۱۳۹۰ فاش شد. آن زمان از جمله گفته شد که شماری از نمایندگان مجلس نیز در آن نقش داشته اند.

مقامات قضایی ایران پیشتر گفته بودند که شخصی به نام مه‌آفرید خسروی، با شیوه‌های غیرقانونی و با یاری مسئولان بانک صادرات و بانک ملی ایران معادل سه هزار میلیارد تومان «اختلاس» کرده است. آقای خسروی و سه تن دیگر از دست‌اندرکاران این پرونده در دادگاه اولیه به اعدام و شماری دیگر از متهمان احکام حبس ابد، زندان، انفصال از خدمت، شلاق و جزای نقدی دریافت کردند.

محمود رضا خاوری، رییس سابق بانک ملی از متهمان این پرونده است که به دنبال فاش شدن موضوع به کانادا رفت.

XS
SM
MD
LG