لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

«برداشت غیرقانونی از حساب ها» برای جبران اختلاس بانکی در ایران


نوسان نرخ ارز و آثار منفی آن بر اقتصاد ایران نمایان تر می شود.

سایت بازتاب امروز روز پنج شنبه بیست و یکم دی ماه ، اعلام کرد:«هم زمان با آشفته بازار دلار و تغییرات نرخ آن ، سیستم بانکی برای جبران رانت خواری ها و اختلاس های گسترده ،اقدام به برداشت غیر قانونی از حساب مشتریان کرده است».

به نوشته بازتاب امروز«بسیاری از مشتریان بانک که در شهریور ماه بدهی ارزی مدت دار آن ها سررسید شده بود، هنگامی که برای تسویه بدهی به بانک مراجعه کردند، با فرم تعهد جدیدی روبرو شدند که بانک آن ها را وادار می کرد نسبت به مهر و امضاء آن اقدام کنند.»

در متن فرم تعهد آمده است:« چون بانک قادر نیست نسبت به تأمین ارزی بدهی اقدام نماید، معادل ریالی را بر اساس نرخ رسمی کشور دریافت می‌نماید ، ولی مشتری متعهد می‌گردد اگر بانک مجبور شد ارز را با قیمت بالاتری تهیه کند تفاوت نرخ را پرداخت نماید».

پیش تر بانک مرکزی ایران طی بخشنامه ای اعلام کرد:«افرادی که گشایش اعتبار با ارز مرجع صورت داده و کالای آن ها تا شهریور وارد کشور نشده است،باید تسویه حساب خود را با ارز مبادلاتی انجام دهند».

بانک مرکزی ایران نرخ ارز مرجع را 1226 تومان تعیین کرده ، در حالی که نرخ ارز مبادلاتی روز پنج شنبه 21 دی ماه ، 2456 تومان اعلام شد.

بخشنامه بانک مرکزی با واکنش شدید فعالان بازار مواجه شد.یحیی آل اسحاق ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران ، و وزیر پیشین بازرگانی جمهوری اسلامی ، در سیزدهم دی ماه گفت : « بانک ها تمام فشار وارده بر خود را به فعالان اقتصادی منتقل می کنند و بدون توجه به بار فقهی تعهدات ،مردم و تولیدکنندگان را تحت فشار می گذارند».

نوسان ارز ؛ بلاتکلیفی صادرکنندگان

تازه ترین سیاست ارزی دولت ، گشایش مرکز مبادلات ارزی است ، که به گزارش بانک مرکزی ، ظرف سه ماه گذشته تنها توانسته قیمت دلار را 91 تومان کاهش دهد.

در حالی که قرار بود ارز حاصل از فروش پتروشیمی و نفت وارد مرکز مبادلات ارزی شود ، محسن بهرامی ارض اقدس ، نایب رئیس کمیسیون تجارت اتاق تهران روز چهارشنبه 20 دی ماه ، با تاکید بر این که « در آمدهای ارزی بخش دولتی وارد مرکز مبادله ارزی نشد» به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است:« ابهامات زیادی در فعالیت صادرکنندگان بوجود آمده که براساس آن عملا صادرکنندگان تمایلی به ادامه فعالیت‌های خود ندارند و ترجیح می‌دهند آن را تا مشخص شدن اوضاع متوقف کنند».

این در حالی است که پیش تر صمد کریمی ، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی ، با تاکید بر این که ،این مرکز توانسته به هدف خود نردیک شود ، به خبرگزاری مهر گفته بود : « این مرکز عملکرد مثبتی در کنترل نوسانات نرخ ارز در کشور داشته است»

دلار در محدوده 3200 تومان

بازار ارز ایران نسبت به مهر ماه امسال که قیمت دلار از مرز 4200 تومان عبور کرد ، نسبتا آرام است. در چند ماه گذشته دلار کم و بیش از مرز 3000 تومان تا مرز 3500 تومان در نوسان بوده است ؛ خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) قیمت هر دلار را بعد از ظهر روز پنج شنبه 21 دی ماه ، 3280 تومان اعلام کرد .
XS
SM
MD
LG