لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

دستگیری متهمان به "اختلال در انتخابات" در شرق ایران


 ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان
ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان

به گفته معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران، بازداشت‌هایی در شرق این کشور صورت گرفته و دستگیرشدگان "قصد اختلال در انتخابات" را داشتند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های رادیویی ایران اعلام کرد: "عناصری که قصد اختلال در انتخابات را داشتند در روزهای گذشته از سوی سپاه در شرق کشور و مرزبانی و نیروی انتظامی و همچنین عزیزان در وزارت اطلاعات دستگیر شدند."

به گفته این مقام ارشد وزارت کشور، افراد بازداشت شده "با صراحت در بازجویی ها اعلام کردند قصد اقداماتی را داشتند که از قبل خنثی شد."

او همچنین عنوان کرد که "بار اصلی انتخابات" بر دوش نیروی انتظامی است و وزارت اطلاعات هم از چند ماه قبل کار خود را آغاز کرده است. از بسیج و سپاه هم به عنوان "نیروی کمکی" نام برده شده است.

پیش از این حسین اشتری، فرمانده ناجا اعلام کرده بود که با برپایی میتینگ و تجمع‌های انتخاباتی برخورد خواهد شد.

فرمانده پلیس ایران هشدار داده بود که "اگر افرادی بخواهند در فضای مجازی یا حقیقی دست به انجام تحرکات ساختار شکنانه و خلاف قانون بزنند، پلیس با آنها برخورد خواهد کرد".

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ برپایی تجمعات پرشمار و حضور پرتعداد هواداران و حامیان کاندیداها در خیابان‌ها با استقبال حکومت ایران مواجه شده بود اما پس از آن عموما به برپایی میتینگ‌های سیاسی در آستانه انتخابات روی خوشی نشان داده نمی‌شود.

هفتم اسفند ماه ۱۳۹۴ روز برگزاری دو انتخابات سراسری در ایران است. در این روز اعضای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

شورای نگهبان شمار زیادی از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را رد صلاحیت کرده است.

XS
SM
MD
LG