لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

زمزمه قطع اینترنت در روزهای پیش رو؛ ماجرای آشنای لنگر و انتخابات


شاتل و آسیاتک، دو سرویس‌دهنده‌ اینترنت در تهران اعلام کرده‌اند اختلالات اینترنت در راه است
شاتل و آسیاتک، دو سرویس‌دهنده‌ اینترنت در تهران اعلام کرده‌اند اختلالات اینترنت در راه است

در روزهای گذشته خبرهایی شنیده می شود که مانند انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، اینترنت در ایران با اخلال گسترده روبرو خواهد شد. پیامک سرویس‌دهنده‌های اینترنت در تهران، این شایعه را تقویت کرده است.

امروز در شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد دو سرویس دهنده‌ اینترنت در ایران در پیامک‌هایی به مشترکان خود صراحتا اعلام کرده‌اند که اینترنت در روزهای آینده با اختلال روبرو خواهد بود.

بیست و دوم خرداد ماه ۱۳۸۸ همان گونه که ستاد صیانت از آرای میرحسین موسوی پیش بینی کرده بود، شبکه پیام کوتاه و اینترنت از کار افتاد و ارتباطات تلفن همراه مختل شد.

پس از آن تا مدت‌ها قطع شبکه پیام کوتاه و اختلالات شدید اینترنت و تلفن به عنوان یکی از راهکارهای حاکمیت برای مقابله با اعتراضات مردمی در دستور کار قرار گرفت و شوخی با قطعی اینترنت در مواقع حساس، به موضوعی پرطرفدار در میان نسل جوان تبدیل شد.

مسئولان وقت می‌گفتند لنگر کشتی‌ها، کابل را پاره می‌کند و جوانان می‌دانستند وقتی پای لنگر و کابل درمیان است باز اتفاقی در شرف وقوع است.

اما در نهایت وزیر ارتباطات دولت دهم پذیرفت که کندی و قطعی اینترنت تعمدی است و از جمله در انتخابات ریاست‌جمهوریسال ۹۲ هم با توجیه " حفظ آرامش کشور" سرعت اینترنت را کاهش دادند.

حالا و در آستانه برگزاری انتخابات اسفند ۹۴، گفته می‌شود که این شگرد بار دیگر به کار گرفته خواهد شد. شگردی که به ضرر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خواهد بود؛ چرا که آنها برعکس اصولگرایان بر شبکه‌های مجازی متمرکز شده‌اند و چهره‌های تاثیرگذاری مانند سید محمد خاتمی نیز در رسانه‌های داخل ایران ممنوع‌التصویر شده‌اند.

هنور اصلاح‌طلبان و مقامات دولتی نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند و مشخص نیست آیا دولت به عنوان مجری انتخابات می‌تواند از تکرار ماجرای لنگر و انتخابات جلوگیری کند یا نه.

XS
SM
MD
LG