لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

رد صلاحیت و محرومیت نامزدها برای شرکت در انتخابات تغییر نکرد؛‌ خامنه‌ای باز خواستار رای مردم شد!


واکنش مردم معترض به تلاش مقامات برای تشویق به شرکت در انتخابات.
واکنش مردم معترض به تلاش مقامات برای تشویق به شرکت در انتخابات.

سه روز مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، با این که شرایط تغییر نکرده و هزاران نامزد این انتخابات توسط شورای نگهبان زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی رد صلاحیت شده اند، آیت الله علی خامنه‌ای بار دیگر از مردم خواست که در انتخابات شرکت کنند.

علی خامنه‌ای روز سه شنبه ۲۹ بهمن در یک سخنرانی گفت شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران «صرفا وظیفه ملی و انقلابی» نیست، بلکه «وظیفه شرعی» است.

او هفته پیش، در روز چهارشنبه ۱۶ بهمن نیز در تلاش برای ترغیب مردم برای شرکت در انتخابات، گفته بود «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید، اما اگر ایران را دوست دارد، باید به پای صندوق رأی بیاید.»

این اظهارات خامنه‌ای در حالی است که هزاران نامزد انتخابات توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند. منتقدان می‌گویند شورای نگهبان هر صدای مخالفی را رد صلاحیت می‌کند. در بین رد صلاحیت شدگان علی مطهری نایب رئیس مجلس فعلی نیز حضور دارد.

دعوت خامنه‌ای برای شرکت در انتخابات در حالی است که نتایج نظرسنجی‌های حکومتی در ایران نیز نشان می‌دهند که کمتر از ۲۴ درصد مردم در شهر تهران تمایل به شرکت در انتخابات دارند.

خامنه‌ای که طی یک هفته دوبار از مردم خواسته در انتخابات شرکت کنند، پیش از این هم دعوت مشابهی انجام داده بود، اما بعد از انتخابات حرفش را پس گرفت. او در خرداد ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هم گفته بود حتی کسانی که حامی نظام نیستند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند.

اما او پس از انتخابات حرف خود را عوض کرد و با مصادره تعداد رای دهندگان در انتخابات به نفع خود و نظام گفت منظورش این بوده که مخالفان نظام رای بدهند، نه این که مخالفان نظام کاندیدا شوند.

پیش از این دعوت حسن روحانی برای شرکت در انتخابات هم با واکنش منفی گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که از هشتگ‌های «رای_بی‌رای» ، «رای_نمیدهم» و «انگشت_در_خون» استفاده می‌کردند.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند امسال برگزار شود. گزارش ها حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای برخی از گروه‌های سیاسی است. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به رد صلاحیت شرکت کنندگان برای انتخابات آینده مجلس از سوی منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان، افراد باقی مانده را «مثل هم» توصیف کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در تاریخ نهم دی اعلام کرده بود: «انتخابات مجلس ایران دو ماه دیگر برگزار می‌شود. اما رژیم از همین حالا با رد صلاحیت هزار نامزد مشغول تقلب است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG