لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

راهبردهای متفاوت اصولگرایان و اصلاح طلبان برای دور دوم انتخابات مجلس


رقابت‌های نامزدها برای دومین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی پیگیری می‌شود که اصلاح طلبان و اصولگرایان برای به دست آوردن صندلی‌های باقی مانده دو راهبرد کاملا متفاوت پیگیری می‌کنند.

اخبار منتشر شده در سایت‌های خبری ایران حاکی است که اصلاح طلبان اگر چه ابتدا ۳۲ نامزد خود را راه یافته به دور دوم دیدند، اما یک هفته پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی فهرستی ۶۸ نفره از نامزدهای مورد خود را منتشر کردند.

در مقابل، اصولگرایان که در دور دوم در تهران و برخی از شهرها استقبالی از سوی رای دهندگان ندیدند، حتی پس از آغاز تبلیغات دور دوم هیچ فهرستی از نامزدهای خود منتشر نکردند.

طبق جدولی که خبرآنلاین منتشر کرده است نامزدهای اصولگرایان حتی در برخی از حوزه‌ها به نام مستقل در دور دوم انتخابات شرکت کرده‌اند. در این بین در برخی از حوزه‌ها، نامزدهای فهرست صدای ملت، فهرستی که اعتدالگرایان منتشر کرده‌اند، با نامزدهای اصلاح طلبان و اصولگرایان مشترک است.

از این رو، برخی از ناظران منتخبان مستقل و فهرست صدای ملت را در تعیین اکثریت مجلس تعیین کننده دانسته‌اند.

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است جمعه دهم اردیبهشت برگزار شود، سرنوشت ۶۹ صندلی باقی مانده از ۲۹۰ صندلی مجلس را تعیین خواهد کرد. اصلاح طلبان می‌گویند که برای به دست آوردن اکثریت باید دست کم ۴۰ نماینده در دور دوم به مجلس بفرستند.

XS
SM
MD
LG