لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

شورای نگهبان: نتیجه بررسی صحت انتخابات را تا پایان اسفند اعلام می کنیم


انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان هفتم اسفند برگزار شد.
انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان هفتم اسفند برگزار شد.

در حالی که وزارت کشور از شورای نگهبان و هیات های نظارت خواسته است تا به بررسی نتایج انتخابات سرعت بخشند، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا تلاش می‌کند نتیجه بررسی درستی انتخابات را تا پیش از پایان سال اعلام کند.

نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۲۲ اسفند گفت که این شورا در جلسه این روز نتیجه انتخابات در ۵۴ حوزه انتخابیه را بررسی کرده است. او اضافه کرد: "تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری و آخرین روز اسفندماه، نتیجه نهایی تمام حوزه‌های انتخابیه را اعلام کنیم."

این در حالی است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور را حاصل همکاری و نظارت هیات های اجرایی و نظارت با یکدیگر دانست و از شورای نگهبان خواست که به روند تایید انتخابات سرعت ببخشد.

او روز شنبه در نشست استانداران کشور گفت: "آنچه به عنوان نتیجه نهایی در انتخابات اعلام شد مورد تایید هیات های اجرایی و نظارت بود؛هیچ گونه تغییری در رسیدگی به شکایات نداشتیم و این دال بر این است که کار مشترکا پیش رفت و باید شورای نگهبان کار تایید صحت انتخابات را انجام دهد، مردم نگرانند و تحریک و تهییج‌هایی صورت می‌گیرد. اعلام تایید صحت انتخابات شادی مردم را به دنبال دارد."

سرنوشت حداد عادل در بررسی شکایتها

یکی از مهمترین ادعاها درباره تخلف در انتخابات مربوط به ثبت نام محمدرضا نجفی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران است.

عبدالرضا داوری، مشاور وزیر کشور در دولت احمدی‌نژاد ادعا کرده است که آقای نجفی، منتخب تهران، معاون اقتصادی استاندار استان مرکزی بوده است و در مهلت قانونی از سمت خود استعفا نداده است.

مقام‌های وزارت کشور و ستاد انتخابات در واکنش به این ادعا اعلام کرده‌اند که چنین سمتی در سازمان استانداری ها وجود ندارد، با این حال آقای داوری گفته که شکایت خود را در این باره به شورای نگهبان داده است.

محمد رضا نجفی در فهرست اصلاح طلبان از حوزه تهران قرار داشت و نفر بیست و هشتم انتخابات مجلس در این شهر شد. در صورتی که تخلف او ثابت شود، از راهیابی به مجلس محروم و غلامعلی حداد عادل، نفر سی و یکم تهران جایگزین او می‌شود. حداد عادل در انتخابات مجلس ششم نیز سی و یکم شده بود که با حذف علیرضا رجایی توسط شورای نگهبان، به مجلس راه یافت.

XS
SM
MD
LG