لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

۳۴ روز تا انتخابات؛ حضور مشایی، هاشمی و جلیلی


اسفندیار رحیم مشایی با همراهی احمدی نژاد در انتخابات نام نویسی کرد
اسفندیار رحیم مشایی با همراهی احمدی نژاد در انتخابات نام نویسی کرد
ثبت نام پایان یافت

مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران عصر شنبه به پایان رسید. به گفته مقام های وزارت کشور ایران، حدود پانصد نفر برای شرکت در انتخابات نام نویسی کردند.

شورای نگهبان وظیفه بررسی صلاحیت نامزد ها را دارد و پیش بینی می شود تا اواخر اردیبهشت ماه، نامزد های نهایی را معرفی کند.

با اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی شرایطی عمومی برای دواطلبان نامزدی ریاست جمهوری مطرح شده اما شورای نگهبان در انتخابات گذشته تنها چند نامزد را تایید صلاحیت کرده است طوریکه در برخی از انتخابات، تنها دو نامزد در نهایت تایید صلاحیت شدند.

ثبت نام رحیم مشایی؛ همراهی احمدی نژاد

اسفندیار رحیم مشایی نامزد دولت در آخرین دقایق ثبت نام، روز شنبه در حالی که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران دست او را در دست داشت، وارد وزارت کشور شد.

از مدتها قبل از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان نامزد دولت نام برده می شد. آقای رحیم مشایی بخاطر اختلاف نظر با حامیان آیت الله خامنه ای، دشواری هایی برای اخذ صلاحیت از شورای نگهبان خواهد داشت.

این اولین بار است که رییس جمهوری فعلی به همراه نامزدی در زمان ثبت نام انتخاباتی حضور یافته است. براساس قوانین جمهوری اسلامی، مقام های دولتی حق حمایت و تبلیغات انتخاباتی را ندارند.

ثبت نام هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهوری سابق ایران و رییس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در آخرین دقایق ثبت نام، در وزارت کشور حضور یافت.

آقای هاشمی پیش از این گفته بود تنها در صورت موافقت آیت الله خامنه ای در انتخابات شرکت می کند و قصد مقابله با رهبر جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

در زمان ثبت نام، هاشمی رفسنجانی اشاره ای نکرد آیا از سوی رهبر پاسخی گرفته یا خیر.

رحیمی و دیگر دولتی ها

محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری ایران هم با فرستادن وکیل خود در انتخابات ثبت نام کرد. به نظر می رسد غیر از رحیم مشایی، چهره های دولتی دیگری نیز در انتخابات ثبت نام کردند.

علی اکبر جوانفکر مشاور احمدی نژاد، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی، پرویز کاظمی وزیر سابق رفاه، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه و طهماسب مظاهری رئیس پیشین بانک مرکزی از جمله چهره های دولتی هستند که روز شنبه ثبت نام کردند.

سعید جلیلی، نامزد خاموش


سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران و کشورهای غربی نیز عصر روز شنبه ثبت نام کرد.

پیش از این برخی منابع خبری در ایران، او را نامزد نزدیک به آیت الله خامنه ای معرفی کرده بودند با این حال، آقای جلیلی نسبت به سایر نامزدها کمترین فعالیت را دارد. او حتی روز چهارشنبه تجمع حامیان نامزدی اش را لغو کرد.

امروز هم سعید جلیلی به خبرنگاران گفت تا اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان، فعالیت انتخاباتی نخواهد داشت.

دیگرانی که آمدند

محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی، دو عضو ائتلاف دو بعلاوه یک هم روز شنبه ثبت نام کردند. پیش از این غلامعلی حداد عادل دیگر عضو این ائتلاف در انتخابات ثبت نام کرده بود.

همچنین محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از ائتلاف پنج اصولگرا روز شنبه ثبت نام کرد. با اینکه منوچهر متکی هم عضو این ائتلاف بود اما از نظر جمع تبعیت نکرد و در انتخابات اسم نوشت.

محمد شریعتمداری و مسعود پزشکیان وزرای بازرگانی و بهداشت دولت خاتمی نیز ثبت نام کردند.

همچنین ابراهیم اصغرزاده، از چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات اسم نوشت. شورای نگهبان صلاحیت او را در انتخابات سال ۸۰ رد کرده بود.

همچنین داود احمدی نژاد برادر رییس جمهوری ایران که مدتهاست علیه او موضع می گیرد نیز ثبت نام کرد.
مقام های وزارت کشور ایران از ثبت نام حدود پانصد نفر برای نامزدی در انتخابات خبر داده اند.
XS
SM
MD
LG