لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

انتخابات ۱۴۰۰ - تهدید کاندیداها به رد صلاحیت بعد از مناظره تلویزیونی


 نخستین مناظره انتخابات ۱۴۰۰
نخستین مناظره انتخابات ۱۴۰۰

پس از برگزاری نخستین مناظره نامزدهای سیزدهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ایران، مقامات حکومتی واکنش‌های گسترده‌ای نشان دادند: یکی با تهدید به رد صلاحیت نامزدها آنها را خائن به مردم می‌نامد و به آنها می‌گوید «خجالت بکشید!»، دیگری می‌گوید «واقعا حالم به هم خورد!»

محمدعلی موحدی کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از نخستین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری، با تهدید به رد صلاحیت گفت که آنها «باید از مردم عذرخواهی کنند» چرا که حین مناظره «دروغ گفتند، تهمت زدند و توهین کردند» و «رفتارشان بزرگ‌ترین خیانت به مردم است.»

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی موحدی کرمانی خطاب به برخی از نامزدهای انتخاباتی با تاکید بر این که «واقعا باید خجالت بکشید»، گفت: «این که دهان خود را باز می‌کنید و حرف می‌زنید، میلیون‌ها آدم دارند می‌شنوند و ممکن است میان آنها آدم‌های ساده لوحی باشد که شنیده‌های خود و دروغ‌های شما را باور کنند.»

علیرضا پناهیان، مسئول حوزه علمیه و مرکز تخصصی تبلیغ دارالحکمه، در واکنش به مناظره نخست نامزدهای انتخابات گفت: «حالم بد شد!»

به گزارش همشهری، او تاکید کرد که بعد از دیدن مناظره، «واقعا به هم ریخته بودم. یعنی چندین سال بود این جوری نشده بودم. رجال سیاسی مذهبی ما این‌ها هستند. تازه، خیلی‌ها دو قورت و نیم‌شان باقی است که چرا از این بدترهایش را نیاوردید!»

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری و داوطلب رد صلاحیت شده در این دور از انتخابات ریاست جمهوری نیز انتقاد کرد که چرا درباره پیامدهای «تحریم» و «کرونا» بر اشتغال و معیشت مردم پرسشی مطرح نشد؟

به گزارش ایسنا، او تاکید کرد: ‏«باید ‎صدا و سیما امکان ‎پاسخگویی وزرا و اظهارات نخبگان و کارشناسان مطلع را فراهم کند. تنها با گروه خود به ‎قاضی رفتن خود را ‎راضی کردن است.»

ستاد تبلیغات ابراهیم رئیسی اعلام کرد به این کاندیدا پنج دقیقه وقت اضافه برای پاسخگویی به سخنان همتی و مهرعلیزاده علیه او داده شده است.

عبدالناصر همتی نیز گفته اگر چنین است، باید به من «۲۰ دقیقه» وقت پاسخگویی بدهند، چرا که بیست و نه بار نام مرا بردند و «به من تهمت زدند.»

خبرگزاری فارس نیز با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر این که «هر وقت نامزدها در مناظرات روش اهانت و توهین و تهمت را دنبال کردند، کشور به نحوی ضرر کرد»، نوشت باز هم «برخی کاندیداها این روش‌ها را در پیش گرفتند.»

«شش کلاس سواد داشتن ابراهیم رئیسی»، «تجدیدی و مشروطی علیرضا زاکانی»، و «ماجرای دکترای اقتصاد گرفتن محسن رضایی با فراخواندن استادهای دانشگاه تهران به دفتر خودش برای درس و امتحان»، از جمله مواردی بود که در مناظره نخست به آنها اشاره شد.

XS
SM
MD
LG