لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

احسان فریدی، دانشجوی دانشگاه تبریز، بار دیگر بازداشت شد


احسان فریدی، دانشجوی بازداشت‌شده در تبریز
احسان فریدی، دانشجوی بازداشت‌شده در تبریز

احسان فریدی، دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تبریز، پس از احضار به دادسرای انقلاب اسلامی این شهر بار دیگر بازداشت شده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، این دانشجوی ۲۱ ساله روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد به دستور بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای این شهر بازداشت شد. درباره اتهامات این دانشجو خبری منتشر نشده است.

احسان فریدی، دانشجوی رشته مهندسی ساخت و تولید، یک بار دیگر هم در روز ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ بازداشت و پس از یک ماه، با قرار وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شده بود.

هنوز مشخص نیست که بازداشت اخیر او مربوط به پرونده پیشین او بوده یا پرونده جدیدی علیه وی تشکیل شده است.

روزنامه «هم‌میهن» در آذر سال گذشته گزارش داده بود که با تصویب آیین‌نامه کمیته انضباطی دانشگاه، سرکوب دانشجویان شدت یافته و فضای دانشگاه‌ها ملتهب است.

پیشتر هم فعالان دانشجویی از تشدید سخت‌گیری‌ها بر دانشجویان فعال در فضای مجازی خبر داده بودند.

به گزارش کانال تلگرامی «دانشجویان متحد»، در ماه‌های گذشته دست‌کم پنج دانشجو با اتهاماتی مربوط به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در «کمیته انضباطی» تفهیم اتهام شده‌اند.

یک مقام صنفی آموزش عالی در ایران هم چندی پیش گفت که «دخالت‌های دولت در دانشگاه زیاد شده» و «این وزارت کشور است که به دانشگاه دستور می‌دهد.»

کارن ابری‌نیا، دبیر کانون صنفی استادان دانشگاه به وب‌سایت «خبرآنلاین» گفت: «محدودیت‌های ایجاد شده و مسائل امنیتی که بر دانشگاه‌ها حاکم شده از طرف وزارت کشور و شورای امنیت کشور است، در این وضعیت می‌شود گفت وزارت علوم هیچ نقشی ندارد.»

XS
SM
MD
LG