لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

مصر ايران را دشمن نمی بيند اما دوست هم نمی شناسد


مصر ايران را دشمن نمی بيند اما دوست هم نمی شناسد
مصر ايران را دشمن نمی بيند اما دوست هم نمی شناسد

نيويورک تايمز زير عنوان «تغيير جهت مصر و گرم گرفتن با ايران و حماس - دشمنان اسرائيل» می نويسد مصر با برنامه ريزی برای گشودن مرز مسدود با غزه و عادی ساختن مناسبات با دو دشمن اسلامگرای اسرائيل و غرب، در سياست خارجی خود سراغ مسير جديدی رفته است که از هم اکنون روال موجود در خاورميانه را تکان داده است.

مقام های مصری، دلگرم از انقلاب، و چشم دوخته به انتخابات پيش رو، می گويند سراغ سياست هائی می روند که بيشتر و دقيق تر منعکس کننده افکار عمومی باشد.

آنها در اين مسير دنبال دست يابی مجدد به نفوذی منطقه ای هستند که پس از امضای قرارداد صلح سال ۱۹۷۹ با اسرائيل، و تبديل کشورشان به يک متحد واشنگتن و اسرائيلی ها، به ميزانی قابل توجه تحليل رفته است.

نخستين نشانه عمده اين رويه جديد توافقی است که روز چهارشنبه با ميانجيگری مصر برای برقراری آشتی ميان حزب سکولار فلسطينی فتح با رقيب آن، حماس، حاصل شد.

سفير منحا بخوم، يک سخنگوی وزارت امور خارجه مصر می گويد «ما فصلی جديد را می گشائيم. مصر ايفای نقشی را از سر می گيرد که زمانی کنار گذاشته شده بود.»

تغيير جهت مصر احتمالا به تغييری در موازنه قدرت در منطقه منجر خواهد شد که ضمن ايجاد فاصله با اسرائيل، برای ايران فرصت نزديک شدن به دشمنی سابق و قسم خورده را فراهم می کند.

يک مقام ارشد اسرائيلی با اشاره به «نزديکی ايران و مصر» و نيز «ارتقای مناسبات ميان مصر و حماس» می گويد «ما با بعضی از اقدامات اخير مصر مسئله داريم.»

خانم بخوم با تاکيد براينکه مصر ضمن متوازن ساختن استقلال جديد خود در مقابل تعلقات قديمی اش، تمامی تعهدات خود از جمله پيمان صلح با اسرائيل را حفظ می کند، می گويد اميدوار است مصر بتواند در تطبيق دادن خود با توافق هائی که در زمينه حقوق بشر امضا کرده است بهتر عمل کند.

خانم بخوم گفت محاصره مرزی عزه و اقداماتی که مصر قبلا در اين زمينه انجام داده است هر دو مايه شرمساری است، و مصر در نظر دارد هرچه زودتر مرز غزه را کاملا باز کند. به گفته خانم بخوم، مصر همزمان روند عادی سازی مناسبات با ايران یعنی قدرتی منطقه ای را دنبال می کند که آمريکا آن را عاملی خطرناک می شناسد.

خانم بخوم گفت «ما به ايران به عنوان همسايه ای در منطقه نگاه می کنيم که بايد با آن مناسباتی عادی داشته باشيم. ايران به گونه ای که رژيم قبلی آن را مجسم می کرد يک دشمن به حساب نمی آيد، ضمن آنکه يک دوست هم محسوب نمی شود.»

XS
SM
MD
LG